Vizeletvizsgálattal megelőzhető a szívinfarktus?

A glomerulus filtrációs ráta (GFR, a vesetestecskéken átszűrt folyadák aránya) csökkenése és az albumin nevű fehérje vizelése kockázati tényezőnek számít a szív- és érrendszeri halálozás tekintetében, írja az American Journal of Epidemiology májusban.

"Ezek az eredmények felhívják a figyelmet, hogy a csökkent vesefunkció (alacsony GFR), illetve az albuminvizelés (a vér egyik legfontosabb fehérjéjének a vizeletbe kerülése) egymástól függetlenül is fontos jelek, melyekre a klinikusoknak oda kell figyelniük" - nyilatkozta a kutatás vezetője, Dr. Brad C. Astor. Mindkét paraméter a kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri) betegségek független rizikófaktorának számít, tette hozzá a szakember.

Munkatársaival együtt Dr. Astor 13 éven át több mint 14.500 felnőtt utánkövetését végezte a baltimorei Johns Hopkins Egyetemen, a Harmadik Nemzeti Egészség és Tápláltság Felmérés keretében. A CRP (C reaktív fehérje) és a többi rizikótényező mellett a GFR alacsony szintje és az albuminvizelés egyaránt növelte a szív és érrendszeri, valamint a bármilyen okú halálozást.

Egy normális GFR-rel (90 ml/perc/1,73 m2) rendelkező beteghez képest a 60 ml alatti érték megduplázza a kardiovaszkuláris halálozás kockázatát. Ha a GFR-t és az albuminvizelést együtt vizsgálták, 10 milliliternyi GFR-csökkenés 29 százalékos kockázatemelkedést jelentett a szív- és érrendszeri halálozás szempontjából. Az albuminvizelés megkétszereződése hatszázalékos emelkedést eredményezett.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.