A vitatott kísérlet során 700 ezer Facebook-használó érzelmeivel játszottak, egy héten keresztül manipulálták az üzenőfalukat. A posztok ily módon történő szerkesztése óriási felháborodást váltott ki a felhasználók körében. A brit adatvédelmi hivatal (ICO) vizsgálatot indított, hogy megállapítsa, a weboldal megszegte-e az érintettek adatainak védelmére vonatkozó jogszabályokat.
A kísérlet eredményei egyébként a múlt hétvégén jelentek meg a szaklapban. A Facebook azóta hivatalosan is bocsánatot kért, mint fogalmaztak, "a tudományos előnyök valószínűleg nem tették igazolhatóvá mindezt". A Facebook európai igazgatója, Richard Allan azt nyilatkozta, teljes mértékben megértik, hogy az embereket felbőszítette a kutatás, és ezért vállalják a felelősséget.
A brit adatvédelmi biztos szóvivője a Financial Times napilapnak elmondta, egyelőre korai lenne kijelenteni, pontosan milyen jogszabályt szegett meg a Facebook . A weboldalt egyébként az ír adatvédelmi biztos is megkereste, mivel az internetes óriás európai központja Dublinban működik.
A kísérletet 2012 januárjában végezték egy hét leforgása alatt a Cornell és a Kalifornia Egyetemekkel együttműködve. A tanulmány védelmében a közösségi oldal képviselője elmondta, hogy "egyetlen felhasznált adat sem kapcsolódott egy-egy adott személy Facebook-fiókjához". A Facebook szerint gondoskodtak a felhasználók adatainak megfelelő védelméről is. A Facebook szerint most már egyértelmű, hogy továbbá levonják az eset tanulságait .