Stresszt, magas vérnyomást, alvásproblémákat, sőt még szívbetegséget is okozhat a zaj. A kutatók ezért - hogy lássák melyek a legkárosabb zajforrások - nemrég összehasonlították a városlakókat érő tipikus zajokat és meglepő eredményre jutottak. Eddig úgy gondolták a tudósok, hogy a legtöbb zajszennyezés a munkahelyünkön ér bennünket, de a Michigan Egyetem kutatói szerint a munkánk során hallott zajokhoz képest az MP3-lejátszók és egyéb zenelejátszó készülékek sokkal nagyobb hatást gyakorolnak ránk. Azaz, a szabadidőnkben sokkal nagyobb zajártalomnak vagyunk kitéve, mint a munkahelyünkön.
Bár annak ellenére, hogy a zenehallgatás során bennünket érő zaj csak egy része az egész napi terhelésnek, mégis igaznak tűnik ez az állítás. A kutatásba 4 500, tömegközlekedéssel közlekedő New York-i lakost vontak be, akiknél részletesen elemezték a zajártalom szempontjából a zenehallgatási és egyéb mindennapos szokásokat, valamint a munkahelyi tevékenységeket.
Az eredményekből kiderült, hogy ha éves szinten nézik az adatokat, akkor a legtöbb zajártalom a szabadidejükben éri az embereket, és meghökkentő módon háromból két ember a legtöbb zajnak zenehallgatás során van kitéve. A vizsgált személyek évente átlagosan 380 vagy több órát is eltöltenek tömegközlekedési eszközökre várva, ami szintén aggasztóan magas, átlagosan 72-81 decibelnyi zajjal jár.
Összehasonlításképpen: egy forgalmas utcasarkon 80 decibel zaj ér bennünket, míg egy síró babát hallgatva 115 decibel, miközben az átlagos fájdalomküszöb az emberi fül számára 125 körüli értéknél található - ami egyébként egy pillanat alatt is halláskárosodást okozhat.
"Úgy tűnik, hogy egyre többen vannak kitéve veszélyes zajszintnek. Bár ennek eddig nem tulajdonítottak nagy jelentőséget, a fejlett országokban lehetséges, hogy a zaj tényleg egészségügyi problémákat okoz. Ez pedig felveti egy új közegészségügyi program szükségességét" - tette hozzá Rick Neitzel, a Közegészségügyi Kar professzora.