6 kérdés azoknak, akik oltatlan gyerekkel utaznának

Oltatlan gyerekkel indulnánk útnak? Az alábbi kérdéseket érdemes feltennünk magunknak.

Az utóbbi időben sok helyütt újra nő a COVID-19-esetszám a delta variáns terjedése miatt. Ráadásul lanyhul az oltási kedv a felnőttek körében, a kamaszok is zömmel oltatlanok. Közben viszont a 12 éven aluli gyermekek oltásáról még nem is született döntés a legtöbb országban, ezért sok szülő tart attól, mire kell számítania a nyaralás során.

Az utazással kapcsolatos COVID-19-kockázat attól függ, hová és milyen járművel utazunk, a célállomáson kik lesznek jelen és milyen szabadidős tevékenységeket tervezünk. A MedicalXpress cikkében közölt 6 kérdés segít a bizonytalanság eloszlatásában.

Uniós védettségi igazolás: mennyit ér? Július első napjától az Európai Unió összes tagországában, így Magyarországon is elérhetővé vált az uniós védettségi igazolvány. De vajon mit nyerünk ezzel, mire lesz lehetőségünk az okmány birtokában, és milyen feltételekkel juthatunk hozzá? Mutatjuk .

Mekkora veszélyt jelent a gyerekekre a COVID-19?

A gyerekeknek a felnőtteknél lényegesen ritkábban okoz súlyos megbetegedést a koronavírus-fertőzés, még kevesebbek esetében válik végzetessé a betegség. Ám a hosszú COVID -nak nevezett tünetegyüttes előfordulhat körükben. Továbbá a megfertőződött, de tünetmentes gyerek körbefertőzheti a környezetét: gyereket, felnőttet egyaránt. A gyermektől felnőttre irányuló fertőzésátadás mértéke nagyjából fele a fordított irányú fertőzésnek, amikor a felnőtt fertőzi meg a gyermeket.

Autóval vagy repülővel biztonságosabb elindulni?

Hétköznapjainkhoz képest utazás közben sokkal több idegennel találkozunk, ennélfogva a megfertőződés kockázata is nagyobb. Repülőtéren végképp számolni kell azzal, hogy más országból, akár más földrészről érkező emberekkel is egy területen kell huzamosabb időt eltöltenünk. Észszerű döntés tehát itt a maszkviselés, hogy védjük magunkat. A gépre felszállva is érdemes magunkon tartanunk a maszkot, bár a repülés közben történő megfertőződés kockázata minimális az adatok szerint. Az autós utazás biztonságosabbnak tűnik, ekkor csak a pihenő- és étkezőhelyeken ajánlott fokozottan vigyázni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Utazás előtt gondoljunk át néhány dolgot. Fotó: Getty Images
Utazás előtt gondoljunk át néhány dolgot. Fotó: Getty Images

A célállomás mennyire befolyásolja a kockázatot?

Indulás előtt érdemes tájékozódni a célállomáson tapasztalható egészségügyi helyzetről, erről a konzuli szolgálatok honlapján nyújtanak információkat. Mindenképpen célszerű biztosítást kötni, még a legrövidebb időre is!

Milyen találkozók biztonságosak?

Utazásunk során olyan emberekkel találkozunk, legyenek bár távoli rokonok vagy vadidegenek, akikkel odahaza nem kerülünk kontaktusba, és ez növeli a megfertőződés veszélyét. A kockázat azon is múlik, hogy az adott személyeknek milyen az oltási státusa, hány személlyel találkoztunk, milyen volt a találkozás jellege és mennyi ideig tartott. Minél több időt töltünk oltatlan személyek társaságában, annál nagyobbnak tekinthetjük a kockázatot.

Milyen tevékenységek biztonságosak?

Alapszabály, hogy inkább válasszunk szabadtéri programokat, semmint beltérieket, ahol a vírus tovább marad életképes a levegőben. Persze a kültéri programoknál is figyeljünk oda a részletekre: ha több órát töltünk szoros közelségben idegenekkel, például egy sportesemény vagy koncert nézőterén, akkor szintén megnő a fertőződés kockázata - nyilván, ha csak védettségi igazolvánnyal lehet belépni a rendezvényre, akkor biztonságosabbnak tekinthetjük. Amikor sportolási lehetőséget keresünk a gyerekeknek, válasszunk olyan mozgásformákat, ahol nagyobb távolságot lehet tartani: biciklizést vagy focizást például.

Milyen lépéssel csökkenthetjük a fertőzés kockázatát?

Erre nincs egyetlen helyes válasz. Mindenkinek magának kell mérlegelnie a helyzeteket, és meghoznia a szükséges döntéseket. Utazás közben nagy valószínűséggel találkozni fogunk beoltatlan felnőttekkel és gyerekekkel. De a megfertőződés kockázata a fenti tényezők figyelembevételével mérsékelhető. Beszéljük át a családtagokkal a várható rizikótényezőket és a helyes hozzáállást, illetve viseljünk maszkot a beltéri programokon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra