A környezetvédelem és az autóipar fejlődése nem zárják ki egymást. A Volkswagen "Think Blue." filozófiája azt az alapvető célkitűzéseket testesíti meg, melyek alapján környezetkímélő termékeket és megoldásokat fejleszt, környezettudatosabb viselkedésre ösztönöz, illetve tevékenyen hozzájárul a hosszútávon fenntartható jövőhöz. A zöld (vagyis a szlogen szerint kék) gondolkodás lényege a felelősebb közlekedés és a környezettudatosabb élet, nem csupán autóiban, hanem az élet minden területén s minden napján.
Látogatás a dió őshazájába
Ennek az elkötelezettségnek volt bizonyítéka a Volkswagen Közép-Ázsia Expedíció is, mely 2013-ban húszezer kilométeres útra indult a híres huszadik századi magyar felfedezők, Almásy György és Prinz Gyula nyomába, akik első nyugati kutatóként térképezték fel a közép-ázsiai Tien San vonulatait. A felfedezők mai követői - élükön az expedíció vezetőjével, Hidvégi-Üstös Pál sportolóval - bejárták Közép-Ázsia hegyeit és sivatagjait. Az expedícióhoz etnográfusok, geográfusok csatlakoztak, akik interaktív módon a helyszínről tájékoztatták a diákokat a nomádok életéről, természetföldrajzi érdekességekről, így kutatásuk eredményét biológia-, földrajz- és történelemórák keretén belül magyar diákokhoz és a társadalom széles rétegeihez juttatták el. A csapat Budapestről indult és útvonala Szerbia, Románia, Törökország, Azerbajdzsán, Grúzia, Irán, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Kirgizisztán, Kazahsztán, Oroszország, Ukrajna és újra Magyarország volt.
De hogy lett ebből facsemete?
Amellett, hogy a Volkswagen névadó szponzorként támogatta a felfedezők munkáját, a környezettudatosság érdekében Kirgizisztánból 1000 darab diófacsemetét hozott haza. Kirgizisztánból ered az egész világon termő, nemesített diók őse. Nyugat-Kirgizisztánban a Fergana völgy területén 245 ezer hektár dióerdőt találhatunk. Ezzel a rendkívül ellenálló, vadon termő fajtával felfrissül a magyarországi génállomány, a fák erősebbé és edzettebbé válnak, és a globális környezetváltozáshoz alkalmazkodó hazai diófák így a jövőben is emlékeztetni fognak minket azokra az értékekre, melyekkel a természet ajándékoz meg minket.
A kis diófát egy rendkívül takarékos, földgázhajtású autóval, egy Volkswagen eco up ! modellel szállították ki hozzánk, és azóta már egy vidéki ház udvarán várja a tavaszi napokat.
A földgázüzemű autók egyik legnagyobb erénye, hogy nem csupán földgázzal, hanem olyan alternatív hajtóanyagokkal is működtethetők, mint például a megújuló forrásból származó biometán. A növényi hulladékból előállított biometán ugyanis nem verseng az élelmiszer-alapanyagokkal, emellett széndioxid-semleges is, mivel elégetésekor csupán annyi széndioxid szabadulhat fel, amennyit az adott növény növekedése során megkötött. Mindemellett az is igaz, hogy a biometán előállítására - például szalmából - kifejlesztett újszerű eljárások tovább csökkenthetik a földgáz-függőséget.