A médiabeszámolók szerint az 51 éves színész Rómában nyaralt, amikor bekövetkezett nála a szívmegállás. A Psychosomatic Medicine egyik 2003-as számában megjelent tanulmány arról számolt be, hogy nyaralás alatt az emberek olyan szokatlan tevékenységeket folytathatnak, amelyek fizikai és mentális többletterhelést róhatnak a szervezetre, ez pedig szívrohamot vagy más életveszélyes szívpanaszokat okozhat.
A szerzők szerint a nyaralók például tömegnek, légszennyezésnek, rendkívül magas vagy alacsony hőmérsékleteknek, új ételeknek, sok alkoholnak és fokozott testmozgásnak lehetnek kitéve. Az is negatív stresszt okozhat bennük, ha a vakáció nem olyan jól sikerül, mint tervezték. A 92, nyaralás alatt szívrohamon átesett holland személyt vizsgáló kutatásból az derült ki, hogy a szívroham nagyobb valószínűséggel következik be a vakáció első két napján, mint a többi napon.
Elképzelhető azonban, hogy Gandolfini szívrohama nem állt összefüggésben a nyaralással. A színész életében számos kockázati tényező jelen volt, köztük az elhízás és a dohányzás. Dr. Erik Altman, az amerikai North Shore-Long Island Jewish Southside Kórház kutatója szerint a nyaralóknak nincs okuk a félelemre. A kutatások azt mutatják, hogy általánosságban a rendszeresen nyaralókra a szívroham alacsonyabb kockázata leselkedik, és a nyaralók többségét nem érinti a kardiológiai rendellenesség. Altman szerint ugyanakkor nagyon fontos, hogy a szívbetegség fokozott kockázatának kitett emberek ismerjék korlátaikat, és ennek megfelelően szervezzék nyaralásukat.