Sok helyen nincs kötelező védőoltás, mégis melegen ajánlott beadatni bizonyos vakcinákat az adott helyre jellemző fertőző betegségek szerint - írja a Háziorvos blog .
A bejegyzés szerint ma már hasznos alkalmazást is találun k, amely az úticél kiválasztása után kidobja a javasolt oltásokat. Hogy mi az, ami mindenképpen kötelező, azt érdemes megkérdezni az úticélunk konzulátusánál. Az USA nagykövetségének honlapján például az áll, hogy az ő általuk kijelölt orvos - még itthon - megvizsgálja az utazót, és egyénileg ítéli meg a kor, egészségi állapot és a meglevő oltások alapján, hogy milyen oltásokat szükséges kérni.
Nemcsak az számít, hogy ahová utazunk, ott milyen betegségek vannak, hanem az adott ország saját magát is védi, és kérhet oltásokat aszerint, hogy honnan érkezünk, vagy hol utazunk át, mielőtt az országba érkezünk. Jó példa erre Brazília, ahol akkor kell sárgaláz elleni védőoltás meglétét igazolni, ha bizonyos országokon keresztül érkezünk - például Venezuela , Bolívia, Peru - és szó nélkül visszafordítanak minket a reptéren, ha nincs meg a kiskönyvünk.
Oltástól függően több hét is lehet mire a védettség kialakul, és több oltást sorozatban adnak többhetes-hónapos időközökkel. (Bár néhány oltásnál létezik gyorsított séma, azért az a jó, ha szabály szerint történik a beadás.) Ezért időben el kell kezdeni tervezni, különösen, ha fejlődő országba (Afrika, Ázsia, Dél-Amerika) utazunk.
Budapesten és nagyobb vidéki városokban is vannak oltóközpontok. Némelyik állami, némelyik pedig ÁNTSZ engedéllyel működő magánszolgáltató.
A teljes bejegyzést i de kattintva olvashatja e l!