Tavaly augusztus végén jelentős vízminőségromlással járó, a korábbiaknál másfélszer nagyobb algásodás zajlott le a Balatonban. A klorofillkoncentráció nem érte el azt az értéket, ami miatt be kellett volna zárni a strandokat és megtiltani a fürdést, de ez nem sokon múlt, és így is sok fürdőző kedvét vette el a szokatlanul zöld víz. Idén pedig, úgy tűnik, másfél hónappal korábban jelentkezik egy probléma.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság közleményt adott ki arról, hogy július 16-ától III. fokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendeltek el a Balatonon, mivel a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság akkreditált laboratóriuma a Balaton nyugati medencéjében a határértéket jelentősen meghaladó klorofill A-szinteket mért. Az Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) honlapján megjelent tájékoztatás szerint az algák mennyisége a Balatonból július 13-án, a part mentén vett vízmintákban a nyílt vízinek csaknem a háromszorosa volt. A kora nyári időszakra jellemző fecskemoszatok mellett már megjelentek a késő nyári fonalas nitrogénkötő cianobaktériumok is.
Kitértek arra, hogy a Balaton vizében lebegő algák fontos szerepet töltenek be a tó életében, túlzott mértékű elszaporodásuk azonban veszélyezteti a fürdőzést és az ivóvízkivételt. Annak érdekében, hogy megelőzzék a további algásodást, illetve csökkentsék a jelenlegi mértékét, a szakemberek megkezdték a lepel- és mélységi kotráshoz szükséges helyszínek és eszközök előkészítését. "A munkálatok Balatongyörök térségében a lehető legrövidebb időn belül megindulnak. A vízminőségi kotrási tevékenység a strandok használatát nem befolyásolja" - közölte a vízügy.