Így induljunk hosszabb útra gyerekkel

Ki ne ismerné szülőként azt a jelenséget, hogy miután bepasszírozta az autóba az összes bőröndöt, rávette a gyerekeit, hogy üljenek be az autóba, bezárta az ajtót, és végre fellélegzett, hogy hurrá, végre indulunk nyaralni, megszólal az egyik, vagy mindkét gyerek: "hányingerem van!" Ilyenkor váltja fel a készülődés által kiváltott stresszt az idegesség, hogy hogyan is fogjuk kibírni a több órás utat. De vajon fel lehet rá készülni?

Utazási betegségben leginkább a 2 és 12 év közötti gyerekek szenvedhetnek. Természetesen ez egyénenként nagyon eltérő lehet. Tapasztalatok szerint azonban a kisbabáknál szinte egyáltalán nem okoz gondot, mert az egyensúlyérzékelésük még nem olyan fejlett, hogy a járművek mozgása miatt felháborodjon a gyomruk. A nagyobb gyermekeknél pedig általában 9 éves kor körül mutatja a legsúlyosabb tüneteket. Később folyamatosan ritkul az előfordulásuk. Annyira, hogy felnőttkorukra a legtöbben ki is növik, 50 év fölött pedig egyenesen ritkaságszámba megy, ha valaki hajlamos rá.

Melyek a tünetek?

Utazási betegségről , idegen szóval kinetózisról akkor beszélünk, ha az autóban, hajón vagy repülőn ülő utas fáradtságot, bágyadtságot érezhet, szédülhet, fájhat a feje, émelyeghet, öklendezhet és hányhat is. Emellett tipikus még a sápadtság, remegés, hideg verejtékezés, esetleg az is, ha elájul az illető. Bölcsődés vagy kicsi óvodás gyermeknél fontos, hogy felnőttként, szülőként időben felismerjük a jeleket, mert a kicsi még nem biztos, hogy jelzi, ha baj van. Ha viszont látjuk rajta, hogy valami nincs rendben, még van esély arra, hogy közbeavatkozzunk.

A többórás út megviselheti a gyerekeket. Fotó: 123rf
A többórás út megviselheti a gyerekeket. Fotó: 123rf

Mi áll a háttérben?

Az utazás közben fellépő rosszullétet az okozza, hogy mást közvetít az fülünk és mást a szemünk az agyba. A fülnek természetesen nem a hallásért felelős funkciójáról van szó, hanem arról, amelyik az egyensúlyunkat szabályozza. Hiszen a belső fül érzékeny receptorsejtjei azt érzékelik, hogy a testünk mozgásban van, a szemünk viszont ezt egyáltalán nem tapasztalja, ha nem látjuk, vagy nézzük a látóhatárt, hanem valami közeli tárgyra összpontosítunk. Az ellentmondásos információkat pedig az agy úgy dolgozza fel, hogy mérgezéshez hasonló jelenséget azonosít. Erre egy ősi, ösztönös védekező választ ad: hányinger keltésével, illetve hányással igyekszik eltávolítani a káros anyagokat a szervezetből.

Hogyan segíthetünk a gyerekeknek?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  1. Ne induljunk útnak éhgyomorra. Természetesen kerüljük a másik végletet is, ne közvetlenül a háromfogásos ebéd utánra időzítsük az utazást, mert a teli gyomor elősegíti a hányinger kialakulását. Ha lehet, könnyű ételt fogyasszunk, kerüljük a nehezen emészthető, zsíros ételeket.
  2. Arra is figyeljünk oda, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon a kicsi. Ha már megtörtént a baj, nyugodtan tegyük félre az egészséges táplálkozással kapcsolatos elveinket, és adjunk neki pár korty kólát. Még az orvosok is megerősítik, hogy a szénsav és a koffein csillapítja a hányingert.
  3. Ha meg tudjuk győzni, hogy igyon menta-, vagy gyömbérteát, agyógynövényekhatóanyagaival megpróbálhatjuk megelőzni a rosszullétet.
  4. Ha már elég nagy hozzá a gyermek, nyugodtan ültessük előre. Ha pedig még nem, ügyeljünk arra, hogy a gyerekülésből is könnyedén kilásson az ablakon. Buszon és vonaton pedig lehetőleg menetirányba nézzen az ülése.
  5. Kérjük meg a sofőrt, hogy lehetőség szerint vezessen lassan, egyenletes sebességgel, és ha lehet, válasszunk kanyaroktól, szerpentinektől mentes útvonalat.
  6. Akár óránként is álljunk meg, és tartsunk pár perces pihenőt. Ilyenkor a friss levegő is jót tesz a gyerekeknek.
  7. Ha megoldható, induljunk a gyermekek alvásidejében.
  8. Ne engedjük, hogy a kicsi képeskönyvet hozzon magával, vagy bármilyen eszközön, tableten, telefonon mesét nézzen. Inkább meséljünk neki mi magunk, ezzel el tudjuk terelni a figyelmét. Az is hatásos, ha arról beszélgetünk, amit útközben lát, hiszen így a figyelmét a horizontra, és a külső mozgásra tudjuk irányítani.
  9. Ha már nem kell attól félni, hogy lenyeli, rágót is adhatunk neki, hiszen az állkapcsok mozgása is nyugtatja a háborgó gyomrot.
  10. Adhatunk neki gyógyszert is. Ezeket érdemes már az indulás előtt fél-egy órával bevenni. Bár többnyire a patikában recept nélkül is kapható szerekről van szó, érdemes egyeztetni a használatukról a gyermekorvossal is!
  11. Legyen nálunk nejlon zacskó, kis vödör, illetve friss víz és törülköző, hogy ha mégis megtörténne a baj, könnyebben rendbe tudjuk tenni az autót, vagy az utasfülkét.
  12. Vigyünk magunkkal úgynevezett orális rehidráló folyadékot. A hányással ugyanis nemcsak a folyadékot veszíti el a kisgyermek szervezete, hanem fontos ásványi anyagokat is, amelyeket ezekkel a drogáriákban és patikákban kapható készítményekkel könnyen vissza tudunk pótolni.

Szponzorált tartalom. A cikk megjelenését a Daedalon tabletta gyártója, Richter Gedeon Nyrt. támogatta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.