Ilyen a Balaton vize

A szokatlanul meleg tél ellenére is jó a Balaton vízminősége.

Nem pótolható a tó befagyása

Alapvetően jó állapotban van a Balaton a Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Intézete szerint, annak ellenére is, hogy idén télen az átlagoshoz képest jóval enyhébb volt az időjárás - írja az Index.hu . Pedig az ökoszisztémák egészséges működését a mérsékelt övben az évszakok váltakozása, illetve a szélsőséges időjárási helyzetek hiánya segíti leginkább, és a Balaton befagyása - amely idén télen is elmaradt -, semmilyen más körülményekkel sem létrehozható sajátos ökológiai környezetet teremt a tavi életközösségeknek.

Nem veszélyes a Balaton vize
Jó állapotban van a Balaton az enyhe tél ellenére is. Fotó: 123rf

Nem befolyásolja a vízminőséget

Az utóbbi két-három évtizedben egyre gyakoribb, hogy nem fagy be a tó, és a jegesedés elmaradásával a szél által rendszeresen felkevert üledékrészecskék nem tudnak kiülepedni, hogy a napsugárzás akadálytalanul lejuthasson a tó üledékének felszínére. Ha ez létrejönne - a tó befagyásával -, a háborítatlan üledékfelszínen a 3-4 Celsius-fokos vízben sajátos mikroszkopikus algaegyüttesek fejlődhetnének ki. Szerencsére azonban úgy tűnik, nincs kimutatható hatással a tó tavaszi-nyári vízminőségére ennek az állapotnak az elmaradása.

Nincs igazi nyár vízpart, sokféle medence, csúszdázás és pancsolás nélkül. Bárhova is utazunk, jó, ha van a közelben strand, ahol a gyerekek rengeteg szórakozási lehetőséget találhatnak maguknak, hiszen a közös nyaralás számos kihívást tartogat a szülők számára. Ehhez adunk pár tippet alábbi cikkünkben !

A Balatonban élő algapopulációkra sem jellemző a néhány évvel ezelőtti, jelentős problémát okozó túlszaporodás, és nem fenyeget a kipusztulásuk sem. A Balaton domináns algaközösségét az évszaknak megfelelő, 10 mikrométernél is kisebb kovamoszatok jelentik, melyek az emberi egészségre semmilyen módon nem veszélyesek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hamarabb hajtottak ki a nádasok

A Keszthelyi-öböl vize enyhén barnás színű, de ez sem rontja a vízminőséget - ezt a színt egy természetes anyag, a Zala által bemosott, és a növények által termelt humin okozza. Ugyancsak a megfelelő vízminőségről tanúskodnak a part menti kövek, melyeken már jól látható a vörösmoszat-bevonat. A nádasok idén a szokásosnál hamarabb kihajtottak az enyhe időjárás miatt, és egyes halfajok - mint a balin vagy a dévér - korábban kezdtek ívni. Az egyik invazív faj , a Theodoxus csiga terjedését is folyamatosan monitorozza az intézet: esetenként már több ezer csiga is gyülekezhet a nagyobb köveken.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.