Az Iguazu-vízeséstől a Lençóis Maranhenses Nemzeti Parkig Brazíliában lélegzetelállítóan szép helyek vannak. A São Paulo partjaitól mintegy 140 kilométerre fekvő Ilha da Queimada Grande szintén egy ilyen gyönyörű helynek tűnik - de csak első pillantásra. Szinte minden brazil ismeri a szigetet, de a legtöbben álmukban sem gondolnának arra, hogy odamenjenek - nagyjából 4 ezer arany lándzsakígyó lakik ugyanis a szigeten, ami az egyik leghalálosabb kígyó az egész világon: egy több, mint fél méter hosszúra megnövő mérges viperafaj.
A viperák mérge egy óra alatt képes megölni egy embert, és számos helyi legenda szól arról, hogy milyen szörnyű sors várt azokra, akik a "Kígyósziget" partjaira tévedtek.
A legendák szerint egy szerencsétlen halász banán után kutatva szállt partra a szigeten - napokkal később a csónakjában találták meg, holtan, vértócsában feküdve, kígyómarásokkal a testén. 1909-től az 1920-as évekig néhány ember élt a szigeten, hogy a világítótornyot üzemeltesse, egy helyi történet szerint azonban az utolsó toronyőr az egész családjával együtt meghalt, amikor egy kígyócsapat az ablakon keresztül beosont az otthonába.
@unique.planet Islands That You Can’t Visit 🏝️🚫 #island #brazil #snake #viral #fyp ♬ never slowed - slowedaudios🖤🤍
Kik telepítették oda a halálos kígyókat?
Bár egyesek azt állítják, hogy a kígyókat kalózok telepítették a szigetre az aranyuk védelmében, valójában a sziget sűrű kígyópopulációja évezredek alatt alakult ki emberi beavatkozás nélkül.
Körülbelül 11 ezer évvel ezelőtt a tengerszint annyira megemelkedett, hogy az Ilha da Queimada Grande elszigetelődött a brazil szárazföldtől, ami azt eredményezte, hogy a szigeten élő kígyófajok - amelyek valószínűleg a jararaca lándzsakígyók voltak - más úton fejlődtek, mint szárazföldi testvéreik.
A veszély miatt a brazil kormány szigorúan ellenőrzi az Ilha da Queimada Grande látogatását. A kormányzati tilalom nélkül sem lenne azonban a Kígyósziget valószínűleg a turisták egyik legkedveltebb célpontja: a szigeten olyan nagy a kígyók koncentrációja, hogy a becslések szerint egyes helyeken négyzetméterenként egy kígyó található. A kígyó mérge veseelégtelenséget, az izomszövetek elhalását, agyvérzést okozhat.
A brazil haditengerészet évente megáll a szigeten a világítótorony karbantartása céljából, amely az 1920-as évek óta automatizáltan működik. A sziget emellett fontos laboratórium a biológusok és kutatók számára, akik különleges engedélyt kapnak a sziget látogatására, hogy tanulmányozhassák az arany lándzsakígyókat.