Az idei év első felében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 48 esetben akadályozta meg veszélyeztetett növény- és állatfajok, illetve az ezekből készült termékek behozatalát. A pénzügyőrök vámellenőrzéskor egyebek mellett kockás pitonból készült táskát, aligátorpreparátumot, óriáskagylókat és orchideatartalmú gyógyhatású készítményeket is kiszűrtek.
Online rendelésre is érvényesek a szigorú szabályok
Fontos tudni, hogy a veszélyeztetett állat- és növényfajok szállítására vonatkozó szigorú szabályok nemcsak utazáskor, hanem online rendelésnél is érvényesek. A NAV Repülőtéri Igazgatóságának munkatársai például egy harmadik országból érkező küldeményben több mint ezer doboz olyan táplálékkiegészítőt találtak, amely egy orchideafaj származékát is tartalmazta. Az ügyben a NAV természetkárosítás bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett.
A veszélyeztetett állat- és növényfajok szállítását a Washingtoni Egyezmény (CITES) szigorú szabályokhoz köti. Többezer állat- és növényfaj élő és élettelen egyedei, részei, illetve az ezekből készült termékek, vadásztrófeák és a preparátumok behozatala és kivitele tilos, vagy engedélyhez kötött. A CITES által szabályozott termékkört csak Magyarország e célra kijelölt, állat- és növényegészségügyi határállomással rendelkező határátkelőhelyein lehet szabályszerűen kivinni és behozni” – magyarázta Bakai Kristóf.
Ezekkel sem utazgathatunk kedvünkre
A veszélyeztetett, vadon élő állat- és növényfajok mellett egyébként a gyógyszerek, az önvédelmi, sport- és vadászfegyverek, valamint az alkohol- és dohánytermékek behozatala és kivitele, továbbá a kedvtelésből tartott állatok utaztatása is korlátozáshoz, engedélyhez kötött. Ezek a korlátozások EU-n belüli utazás esetén is érvényesek.
Ha valaki bizonytalan abban, hogy az adott áru utaztatása engedélyköteles-e, vagy korlátozás alá esik-e, hívja a NAV Infóvonalát a 1819-es számon. De az utazási szabályokkal kapcsolatos bővebb információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes oldalán is megtalálhatók.