Utazás előtt legalább hat héttel menjünk el a legközelebbi oltóközpontba, ahol személyre és úti célra szabott tanácsot kaphatunk a szakemberektől (az oltóhelyek listáját nézheti meg).
Kit kell oltani?
Az utazás előtti tanácsadás és az oltások kiválasztása nemcsak az utazás célállomásától, hanem egyéb tényezőktől is függ, azaz oltás előtt figyelembe veszik az utazás időtartamát, az utazó korát, egészségi állapotát (krónikus szervi betegség, pszichés zavar, állandó gyógyszerek, immunhiányos állapot, műtétek, allergia stb.), az eddigi oltásokat és egyéb tényezőket.
Az esetleges megbetegedések valószínűségét befolyásolja, hogy milyen céllal utazunk és milyen körülmények várnak: más fertőzésveszéllyel fenyeget egy szafarizás és egy búvárkodással töltött vakáció, de függ szállásunktól, illetve az ellátás milyenségétől is, hogy mely oltások a legszükségesebbek.
Mi ellen oltassunk?
Magyarországon 22 betegséggel szemben van lehetőség aktív immunizációra, melyek közül elsősorban utazással kapcsolatos a sárgaláz, a hepatitis A és B, a hastífusz (typhus abdominalis), a járványos agyhártyagyulladás (meningococcus meningitis), a veszettség, a kolera, a tetanusz és a gyermekbénulás (poliomyelitis) elleni oltások.
Hosszabb külföldi tartózkodás, tanulmányút vagy speciális feladatok ellátása előtt kibővülhet a sor a kanyaró-rózsahimlő-mumpsz (morbilli-rubeola-mumpsz), a bárányhimlő (varicella), a tüdőgyulladás (pneumococcus) és az influenza elleni oltásokkal.
A ) összeállítása is, amely ajánlásokat fogalmaz meg a különböző célországokban javasolt védőoltásokról és a gyógyszeres megelőzés lehetőségeiről).