Tombolnak a kórokozók a repülők ülésein

A zárt térben köhécselő utastársaktól mindenki okkal viszolyog, azonban egy új kutatás szerint nem csak így tehetünk szert különféle fertőzésekre a repülőút során.

Az ABCNews amerikai portál értesülései szerint az Auburn egyetem kutatói szerint egyes baktériumfajok akár egy hétig is életben maradhatnak a repülők kabinjában, kifejezetten olyan helyeken, amelyekkel gyakran érintkeznek az utasok. A székek karfája, a lehajtható asztalka, az ablak lehúzható sötétítője, az ülések hátuljára varrt zseb, sőt, a mellékhelyiség fém gombjai mind ilyenek.

A kutatók anyagmintákat vettek az összes említett helyről és azokat az MRSA nevű szuperbaktériummal , valamint E. Coli baktériummal fertőzték, majd megvizsgálták, melyik felületen meddig maradnak életben. Előbbi, amely gyulladásos sebeket okoz, akár egy hétig is elélhet az ülészsebben, míg az E. Coli négy napig is életképes maradt a karfán.

"Sok légiutas attól tart, hogy egy-egy utastársától valamilyen fertőzést kap el a hosszú összezártság során" - magyarázta Kiril Vaglenov, a kutatási anyag szerzője. A jelenlegi vizsgálat az első lépés ennek a potenciális problémának a feltérképezésére.

"Mi is vizsgálódtunk repülőkön, különösen az MRSA-t illetően" - tette hozzá dr. Charles Gerba az Arizona egyetem mikrobiológusa. "Négy repülőjárat tálcáit vizsgáltuk meg és minden esetben legalább egy tálcán megtaláltuk a szuperbaktériumot. Emellett influenza- és norovírust is találtunk ezeken a járatokon. A repülőgépek mosdóiban pedig viszonylag gyakori vendég az E. Coli, mivel egy vécé ötven emberre elég kevés egy hosszú úton."

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A Világegészségügyi Szervezet a WHO ajánlása szerint a légitársaságok minden leszállás után kitakarítják az utasteret, illetve 24 óránként egy jóval intenzívebb fertőtlenítést is végre kellene hajtani.

"A légiutas-kísérők bizonyára minden tőlük telhetőt megtesznek ezen a téren" - mondta dr. Christopher Ohl, a Wake Forest Baptista Egészségügyi Központ infektológusa. "Azonban a szűk közösségi terekben elengedhetetlenül megtelepednek a több embertől származó baktériumok. Ha létezik olyan kutatás, amely megmutatja, hogy milyen szöveteket a legkönnyebb megtisztítani, a légitársaságoknak ezt figyelembe kellene venni és ilyen anyagokat használni a kabinokban. A tisztaság ugyanis fontos, de ennyi idő alatt nem fogják tudni sterilizálni az utastér belsejét."

A légitársaságoknak figyelembe kell venni a szövetek tisztántarthatóságát

Mit tehetnek a légitársaságok? Vaglenov szerint új típusú fertőtlenítési módszereket kellene kidolgozni, hogy alaposabban megtisztíthassák a repülő felületeit. A szakember az antibakteriális anyagokkal átitatott textilbevonatot is jó ötletnek nevezte. Az ABCNews által megkérdezett orvos azt javasolja a repülőút előtt állóknak, hogy gyakran mossanak kezet, vigyenek magukkal kézfertőtlenítőt és úticéljuk elérése után minél hamarabb zuhanyozzanak le.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.