A gyermekhalandóság világmértékű száma idén került először 6 millió fő alá – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az UNICEF, a Világbank és az ENSZ közös felméréséből. A 25 év alatti 53 százalékos csökkenéssel azonban nem lehetünk elégedettek, a cél ugyanis ilyen időtávban az lett volna, hogy a gyermekhalandóság a kétharmadával csökkenjen 2015-re. Van tehát még mit tenni – foglalta össze a világszervezetek jelentését a Medeical News Today .
A jelentés szerint még ma is 16 000 öt év alatti gyermek hal meg naponta olyan betegségek miatt, amelyek könnyen megelőzhetőek vagy kezelhetőek lennének. Geeta Rao Gupta, az UNICEF vezetője szerint 2000 óta sok államban a gyermekhalandóság csökkentésének mértéke megháromszorozódott; és ezt az eredményt el kell ismerni.
A gyerekhalandóság számának csökkentésében különösen fontos az olyan régiókra koncentrálni, mint Fekete-Afrika, illetve Dél-Ázsia, ahol a az újszülöttek halandósága igen magas. Az összes 5 éves kor előtti halálozás fele Fekete-Afrikában történik, 30 százaléka pedig Dél-Ázsiában. Az ötéves kor alatt meghalt gyerekek 45 százaléka születésekor vagy a születése utáni 28 napban veszíti életét: évi 1 millió gyerek hal meg a születése napján, és közel 2 millió a születése utáni egy hétben.
A vezető halálokok között vannak a szülési komplikációk, a malária . Akik pedig nem ezen okok valamelyikéből veszítik életüket, azok rendszerint az alultápláltság miatt halnak meg.
A jelentésből az is kiderült, hogy a csecsemő- vagy kisgyermekkori halandóság kockázata nagyon különbözik az egyes országokban: a gazdagabb országokban minden 147. gyermek hal meg, míg a legszegényebb fekete-afrikai régió országaiban minden 12. gyermek veszíti életét. Itt a legmagasabb a gyermekhalandóság arány a világon. Ugyanakkor az is igaz, hogy a gyermekhalandóság arányának csökkentése 2000 és 2015 között ebben a régióban volt a legnagyobb mértékű, 2,5-szeres a megelőző 10 évhez (1990-2000) képest.