„A bankok természetesen megkereshetik az ügyfeleiket egy ajánlat kapcsán, de az egyeztetések során nem kérnek el kártyaadatot, sem hitelesítő adatokat, mint például jelszó, egyszer használatos biztonsági kód megadását, sem pedig pénzügyi tranzakció kezdeményezését, ahogy számlaegyenleget sem” – húzta alá Bártfai Gábor, a CIB Bank Információbiztonsági vezetője az Economxnak.
Egész webshop lehet hamis
Legtöbbször „csalárd” weboldalon, telefonon, vagy valamely ismert szolgáltató / cég nevével visszaélve küldött hamis üzenetben (sms, vagy egyéb) jutnak hozzá a bankkártya-adatokhoz, és így hajtanak végre online tranzakciókat a visszaélők.
A szakértő szerint a legbiztonságosabb, ha létrehozunk egy virtuális kártyát és azt használjuk online vásárlásra – ennek egyenlegét és akár időbeni érvényességét is az adott vásárláshoz igazíthatjuk, amellett természetesen, hogy meggyőződünk a kereskedő valódiságáról és hitelességéről.
Így védd ki, hogy átverjenek
- Minél többet tudsz a manipulációs trükkökről, annál könnyebben fel is tudod ismerni azokat. Például az "azonnal meg kell változtatnod a jelszavad, különben…" típusú üzenetekről tudhatod, hogy valószínűleg átverés.
- Legyél kétkedő, kérdőjelezd meg a forrásokat!
- Fontosak a biztonsági szoftverek is, de ne feledd, hogy azok sem biztosítanak védelmet mindennel szemben!
- Ha mégis kiderül, hogy illetéktelenek jutottak a banki adataidhoz, azonnal vedd fel a kapcsolatot a bankod ügyfélszolgálatával és ezzel egy időben rendőrségi feljelentést kell tenni!