Diákok, képviselők és kormányzati tisztségviselők is részt vettek a több tucatnyi - köztük 16 gyümölcstermő - fafajhoz tartozó facsemeték elültetésében - közölte Bivhas Randzsán, az indiai erdészeti hatóság szóvivője. Az új fákat az utak és a vasúti sínek mentén, valamint az erdős térségekben ültették el. Az akció az erdőtakaró növelését célozza a több mint 200 millió lakosú Uttar Pradesben. "Azért tűztük ki célul a 220 milliót, mert Uttar Prades 220 millió ember otthona" - mondta Jogi Aditjanath, az állam főminisztere.
A fákat több mint 1,4 millió helyszínen ültették el. A kormány szóvivője azonban emlékeztetett, hogy általában csak a csemeték 60 százaléka érik fává, a többi vízhiány és betegségek miatt elpusztul. Az indiai vezetés viszont ígéretet tett, hogy az ország területének harmadán megtartja az erdőségeket. Ugyanakkor az 1,3 milliárd lakos és a rohamos iparosítás mellett nehéznek ígérkezik a fogadalom teljesítése.
Etiópia is küzd a felmelegedés ellen
Hasonló erdősítési erőfeszítéseket folytat Etiópia is. A közelmúltban még egy világrekordot is fel állítottak: a Green Legacy (Zöld Örökség) nevet viselő program keretében sikerült egyetlen nap alatt több mint 353 millió fát ültetniük. Az országos akcióban 23 millió ember vett részt. A projekt megvalósításának idejére számos közintézményt és iskolát bezártak, hogy minél többen részt vehessenek a faültetési programban.
A májusban indult faültetési kezdeményezéssel szeretnék mérsékelni a felmelegedés negatív hatásait. A tervek szerint összesen négymilliárd fát ültetnek majd október végéig. "Etiópia egyre kiszolgáltatottabb a hirtelen változó éghajlati körülményeknek, az erdőtakaró hiánya miatt pedig csökken a talaj termőképessége" - hangsúlyozta Umer Husen etióp mezőgazdasági miniszter.
Az ENSZ adatai szerint a 20. században Etiópia területének 35 százalékát borították erők, ez azonban négy százalékra zsugorodott a 2000-es évekre. Ráadásul a jelenleg mintegy 105 millió lakosú kelet-afrikai ország lélekszáma rohamosan gyarapodik.