A koffein kétségkívül a világ legelterjedtebb pszichoaktív drogja. Csak az Amerikai Egyesült Államokban a felnőttek 90 százaléka fogyasztja napi szinten: nemcsak kávé, hanem energiaital vagy tabletta formájában, de akár még porítva is.
1. Az év bármely napján az amerikai fiatalok 73 százaléka fogyaszt koffeint, írja a Pediatrics szakfolyóirat egy 2014-es tanulmánya. Egy másik, Yale-es kutatás szintén a koffein elterjedtségét vizsgálta: a kutatók szerint azon középiskolásokban, akik energiaitalt isznak, 66 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki a hiperaktivitás, mint ilyen italokat nem fogyasztó társaikban. A fiatalok koffeinhasználata emellett korrelál a depresszióval és a szerhasználattal is.
2. A koffeinhasználat negatív hatásaitól a felnőttek sem mentesek: a koffeinmegvonást, mint betegséget már 2013-ban hozzáadták a mentális zavarokat listázó amerikai egészségügyi bibliához, a DSM-hez. A koffeinmegvonási tünetekről kimutatták, hogy gyakran tapasztalható ezekkel egy időben krónikus aggódási zavar is.
3. Ennél sajnos még aggasztóbb az, hogy a koffein túl könnyen szerezhető be: eBayről például pár kattintással szerezhetünk már be magunknak porított, tiszta koffeint. 2014-ben a gyógyszerügyi engedélyeztetési főszerv, az FDA már felhívta a figyelmet két tragikus halálesetet követően, hogy el kellene kerülniük az embereknek ezt a szert, de egyelőre a tiszta koffein szabadpolcos betiltása elég esélytelen. Egy teáskanálnyi porított tiszta koffein egyébként kb. 25 csésze kávénak felel meg.
4. Az amerikai katonaság is új és új módszereket keres arra, hogy a lehető legerősebb szellemi felfrissülést tudják garantálni a katonáknak az új szerekkel. Míg a koffeinnel dúsított ételek és italok természetesen a vizsgálódások részét képezik, jelenleg a katonák gyomoregészségének fejlesztését és az étrendkiegészítők fokozott használatának hatásait tesztelik: ezek a katonaság berkeiből kikerülve az állampolgároknál is biztosabb, egészségesebb ébrenmaradási módszereket garantálhatnak.
Forrás: Popular Science