Sokszor követünk el olyan ballépéseket, amelyek egészségünket és jóllétünket veszélyeztetik – az alábbiakban ezekből válogattunk össze párat.
1. Hozzányúlt az arcához?
Az emberek óránként átlagosan négyszer érnek az arcukhoz a National Institutes of Health felmérései szerint. Miért is probléma ez? Nos, íróasztalunk egy négyzetcentijén százszor több baktérium van, mint a munkahelyünk összes vécéülőkéjén egyszerre, állítja a University of Arizona kapcsolódó kutatása. Úgyhogy amikor megfogjuk asztalunkat, aztán hozzáérünk homlokunkhoz, akkor éppen megbetegedésünk esélyeit srófoljuk fel. Jobb esetben csak pattanások alakulnak ki rajtunk. Akár két héttel később is.
2. Nem is kelt ki a székéből?
Számos kutatás foglalkozik az ülő életmód okozta problémákkal. Amellett, hogy a túl sok ülés növeli esélyeinket az elhízásra, szív- és érrendszeri problémákra , cukorbetegségre és strokera is, a Northwestern University egy új vizsgálata szerint minden egyes üléssel töltött óra mintegy 50%-kal növeli különféle fizikai károsodásaink esélyét. (Ha ez nem lenne elég: több kutatás szerint még akkor is károsítja egészségünket hosszú távon az ülés, ha naponta edzünk.) Keljünk fel 30-60 percenként a székből és járjunk egy kicsit.
3. Többször nézett már rá Facebookjára?
Chilei kutatók állapították meg nemrégiben, hogy kétszer olyan gyakran gondolkodnak szakításon azok az emberek, akik gyakori közösségimédia-használók. A Facebookhoz hasonló oldalak hatására könnyebben robban ki a féltékenységi roham egy pár tagjai között és a közösségi média bizony egyszerűbbé is teszi azt, hogy viszonyt tarthassunk fent.
4. Nassolt valamit az asztalánál?
Nemcsak a morzsák árulkodhatnak arról, hogy a gépünknél ettünk, hanem a csípőkerületünk is. A University of Liverpool kutatói meglepő módon arra figyeltek fel, hogy azok, akik úgy esznek, hogy közben nem figyelnek oda, több kalóriát fogyasztanak és ennek hatása hosszabb ideig is tart. Ha eszünk, ne figyeljünk máshova, ne dolgozzunk, ne telefonunkat nézzük – élvezzük az ízeket inkább!
5. Megdörzsölte a szemét?
Ha gyakran és erősen akarnánk dörzsölni szemünket – ne tegyük! Ennek hatására ugyanis könnyen kialakulhat az a keratoconus nevű betegség, amely a szaruhártya folyamatos gyengülésével és elvékonyodásával jár, ez pedig elkerülhetetlen látásvesztéshez vezet. Ráadásul ezen sem a szemüveg, sem a puha kontaktlencsék, sem pedig a lézeres beavatkozás nem segít. Ha kontaktlencsét hordunk, akkor még jobban figyeljünk – az erősebb dörzsölés hatására ugyanis a lencse a szemhéjunk alá is könnyen beszorulhat, ami még több kellemetlenséget okozhat. Ha szemszárazságot vagy viszketést tapasztalatunk, esetleg kontaktlencsénket furcsábban érezzük, azonnal beszéljünk orvosunkkal erről.
6. Rendetlenség van az asztalunkon?
Az asztalunkon lévő rend könnyen befolyásolhatja egészségi állapotunkat. A University of Minnesota egyik kutatása pont ezzel kapcsolatos: önkénteseket vagy rendezett, vagy pedig telezsúfolt irodai környezetbe helyezték. Tíz perccel később étellel kínálták őket: egy alma és egy csoki között választhattak. A rendezett környezetben lévő emberek 67 százaléka az almát választotta, a rendetlenségben ülő emberek 80 százaléka a csokoládét. A kísérlet konklúziója szerint egy rendezett környezetben sokkal könnyebben hozunk olyan döntéseket, amelyekről tudjuk, jobb hatással vannak ránk.
7. Nem mentünk vécére akkor sem, ha kellett volna?
Akkor sem szaladunk ki gyorsan a vécére, amikor érezzük, hogy kellene? Inkább bentmaradunk egy konferenciahívásban vagy dolgozunk tovább? Nem kéne. Ha vizeletünket néha-néha visszatartjuk, azzal még nincsen gond, de ha gyakran teszünk ilyet, azzal akár a húgycső- vagy vesefertőzést is kockáztatjuk és még inkontinencia is kialakulhat, mivel éppen az ezért felelős izmainkat gyengítjük.
Forrás: Prevention.com