A Balaton medrében, pár száz méterre a parttól húzódik egy árokszerű képződmény, az úgynevezett marásvonal. Ez főleg a déli parton okozhat bajt, akár életveszélybe is sodorhatja azt, aki nem számol vele – hívják fel a figyelmet a vízimentők.
"Ez nem egy medence feszített víztükörrel!"
Nagyon sokan úgy állnak hozzá, hogy a déli parton akár kilométereket lehet befelé sétálni, de ez nem így van. A Balaton nem egy feszített víztükrű medence, aminek egyenletes a lejtése. Ez egy élő tó, amit a hullámzás, a viharok időnként átrendeznek – magyarázza Szakter Roland. A Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Balatoni Vízügyi Kirendeltségének geodéziai és térinformatikai referense szerint a legnagyobb veszélyt az úgynevezett marásvonal jelenti, ami különösen a déli parton hangsúlyos. A déli parton sokkal szélesebb a sekély vizes rész, viszont amikor elérjük a marásvonalat, ott sokkal nagyobb arányú a mélyülés, mint az északi parton. Ez azt jelenti, hogy két métert is tud mélyülni akár 30-50 méteren belül.
Általában ez már a másfél méteres, 150-180 centiméteres mélységnél kezdődik. Tehát a legtöbb embernek ilyenkor már eleve sokkal kényelmesebb úszni, mint sétálni, de egy magasabb emberrel megtörténhet, hogy lábujjhegyen járva, néhány méteren belül úgy érzi, hogy eltűnik a lába alól a talaj. De azt nagyon fontos tudni, hogy ehhez minden esetben túl kell menni a kijelölt strand határán.
Jó tudni azonban azt is, hogy a parthoz közelebb is kialakul egy marásvonal a hullámzás miatt. Ott ez sokkal kisebb, mintegy félméteres mélyedést jelent. Ilyenkor látjuk azt, hogy ötven méterrel beljebb térdig ér a víz a másik fürdőzőnek, meg nekem is térdig ér, de köztünk lehet egy 50-60 centiméteres mélyedés. Ez a külső marásvonal – húzza alá a szakember.
Szintén nagy veszélyt jelentenek a kiemelkedések, úgynevezett turzások. Egy kisgyerek elmerülhet egy ilyen részen, ezért nem szabad őket egyedül beengedni, még ha úgy is gondoljuk, hogy sokáig sekély a víz. És pont emiatt nem szerencsés a déli parton vízibicikliből fejest ugrani, még ha távol is megyünk vele a parttól. „A legfontosabb az, hogy ezekre a veszélyekre készülni kell, figyelembe kell venni, illetve tisztelni kell a tó sajátosságait” – emeli ki Szakter Roland.