A forint értékének drámai bezuhanása miatt a kórházak eszközbeszerzése és az egészségügyi dolgozók bérének kifizetése is egyre komolyabb gondot jelenthet. A Népszava ezért arról kérdezte Gulyás Gergely kancelláriaminisztert, hogy készülnek-e kompenzálni a forint értékvesztését az egészségügyben.
A háború alatt nem lesz keret a béremelésre
Gulyás Gergely szerint tavaly 86 milliárd forintos költségvetési többlete volt a szektornak, idén lehet, hogy „ a többlet kevesebb lesz.” Ez az állítás a lap szerint szembemegy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adataival, melyek szerint az elmúlt évben a kasszának nemhogy többlete nem volt, hanem 406 milliárdos hiánnyal zárt.
Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Mandinernek adott interjújában arról beszélt, hogy van mozgástér az egészségügyi szakdolgozók béremelésére. Ennek kapcsán Gulyás Gergely úgy nyilatkozott: ha őszre megérkeznek a helyreállítási alapból várt összegek, akkor nincs akadálya a pedagógusok és az egészségügyiek további béremelésének. Hozzátette: a kormánynak az a célja, hogy folytatódjon a béremelés, ám amíg háború van és az elszálló energiaárakkal kell küzdeni, addig tévedés lenne béremelésről beszélni az egészségügyben. Az orvosi bérek emelésének következő lépcsője kapcsán a miniszter azt a választ adta: köti őket a Magyar Orvosi Kamarával kötött megállapodás, az állam attól elállni nem kíván.
Habár az újonnan diagnosztizált koronavírusos esetek száma Magyarországon is emelkedni kezdett, Gulyás Gergely szerint ez egyelőre nem olyan mértékű, amely indokolttá tenne újabb óvintézkedések bevezetését.