Skóciában két megbetegedést is összefüggésbe hoztak a gyerekek kedvenc nyári italával, a jégkásával. Az érintett gyermekek kórházi kezelésre szorultak – hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Az egyik alapvető összetevő okozza a bajt
A Food Safety News cikkére hivatkozva azt írták, hogy a jégkásafogyasztás után rosszullétre panaszkodó fiatalok a glicerinmérgezés tüneteit produkálták. A glicerin a jeges italok egyik alapvető összetevője, amelynek célja, hogy megakadályozza a folyadék teljes megfagyását. Adalékanyagként megengedett a használata, az alkalmazható mennyiségre pedig jelenleg nincs korlátozás. Az ilyen termékek glicerinszintje tehát széles skálán mozoghat.
Ezek a glicerinmérgezés tünetei
„Bár a glicerin általában alacsony toxicitású, aggasztó, hogy milyen hatással lehet a kisgyermekekre, ha egyszerre nagy mennyiséget fogyasztanak a glicerines italokból” – mutatott rá az élelmiszerbiztonságért felelős skót szervezet (Food Standards Scotland, FSS) egyik szakértője, Stuart McAdam. Mint kiderült, a betegek egyike rövid időn belül három jeges italt is megivott.
A szakemberek szerint komoly aggodalomra ad okot, hogy a vidámparkokban és kalandparkokban általában korlátlan utántöltési lehetőséggel kínálják a jégkását. A kisgyermekeknél azonban már akár 350 milliliternyi jégkása is fejfájást, hányingert vagy hányást okozhat. Egynél több ital rövid időn belüli elfogyasztása pedig még súlyosabb hatásokhoz vezethet. Ezért a szakértők nem javasolják, hogy egy óra alatt egynél több ilyen italt megigyanak a fiatalok, különös tekintettel a 3 év alattiakra.
Egyre több országban örvend nagy népszerűségnek a dragon’s breathnek, vagyis „sárkányleheletnek” nevezett nassolnivaló. A folyékony nitrogénba mártott puffasztott gabonagolyócskák azonban komoly panaszokat, egyes esetekben pedig súlyos sérüléseket is okozhatnak.