„Fürdés közben lett rosszul az a 45 év körüli nő, akihez párja az ÉletMentő applikáción keresztül kérte a mentők gyors segítségét Budapesten. A nő hirtelen furcsán kezdte érezni magát, így férjét hívta segítségül, majd eszméletét vesztette” – számolt be az esetről az Országos Mentőszolgálat a Facebook-on.
Ez okozta a bajt
A tájékoztató szerint a mentők perceken belül a helyszínre értek, és ahogy beléptek a fürdőszobába, azonnal riasztani kezdett a náluk lévő szén-monoxid-érzékelő. Akkor tehát már biztos volt, hogy a nő szén-monoxid-mérgezést szenvedett.
„Mivel a beteg a kádban feküdt, gyors kimentésre nem volt lehetőség, így a mentők rögtön szellőztetni kezdtek, oxigént biztosítottak a betegnek, és gyorsan elhagyták a veszélyes helyszínt. Amíg a katasztrófavédelem szakemberei megérkeztek, a mentők a nyitott ablakon keresztül figyelték a beteg állapotát, aki a terápia hatására rövid időn belül magához tért” – ismertették a posztban. A tűzoltók segítségével végül stabil állapotban szállíthatták kórházba a beteget.
A magas számláktól tartva teljesen érthető, hogy sokan igyekeznek spórolni a fűzésszezonban. Van azonban egy eszköz, amelyre nem érdemes sajnálni a pénz: a szén-monoxid-érzékelő. Mutatjuk, miért.
Gyakoribb, mint gondolnánk
A fenti eset sajnos nem egyedi. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közelmúltbeli beszámolójából például kiderült, hogy március első hétvégéjén 18, a 2023-as év addig eltelt részében pedig már 200 szén-monoxid-riasztáshoz vonultak ki a tűzoltók. Csak idén már hatvanhárom embert kellett szén-monoxid-mérgezéssel ellátniuk, hárman pedig életüket vesztették.
A szén-monoxid egy színtelen és szagtalan mérgező gáz, amely komoly rosszullétet, súlyos esetben pedig akár halált is okozhat. A katasztrófavédelem munkatársai ezért azt tanácsolják, ha nyílt égésterű fűtőeszközöd van – tehát be tudsz nyúlni az égéstérbe és látod a lángot –, akkor mindig legyél résen. A baj sajnos bármikor megtörténhet, nem csak akkor, ha elmulasztottad a készülék karbantartását. A legjobb, ha van otthon szén-monoxid-érzékelőd, de emellett persze az sem árt, ha ismered a szén-monoxid-mérgezésre utaló jeleket.
A szén-monoxid-mérgezés leggyakoribb kezdeti tünete a fejfájás, a gyengeség, a zavartság és a hányinger. Később viszont az alábbi panaszok is jelentkezhetnek:
- alsó végtagi izomgyengeség,
- vizelési és székelési inkontinencia,
- gondolkodási problémák,
- légzési nehézségek,
- görcsök,
- szívritmuszavar,
- kóma.
„Ne gondold, hogy csak fáradt vagy, levert vagy, jön a front vagy rosszat ettél! Ha fáj a fejed, a hányinger kerülget, nehezen veszed a levegőt vagy az izomzatod görcsöl, nyiss ablakot! A szellőztetés minden évszakban ajánlott, de egy ilyen helyzetben az életedet tudja megmenteni” – figyelmeztetett a katasztrófavédelem. Hozzátették, hogy ha szén-monoxid-mérgezésre gyanakszol, ne állj a szellőztetésnél: mielőbb menj ki a szabadba, és hívd a 112-t!