„A mentőknél látjuk az időjárás-változások, illetve különböző időjárási helyzetek egészségügyi kockázatait” – fogalmazott Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője az InfoRádiónak nyilatkozva. Hozzátette, hidegfrontok idején gyakrabban hívják a mentőket epilepsziás rohamok miatt, valamint a szülések is nagyobb eséllyel indulnak be ilyenkor. Ezzel szemben a melegfronti hatás, valamint a nagy hőség elsősorban a szívbetegeket, magas vérnyomással élőket viseli meg.
Egy átlagos napon 3300-3500 hívás érkezik a mentőszolgálathoz. Ez Győrfi elmondása szerint az utóbbi napokban, amióta a legmagasabb fokú hőségriasztás van érvényben az országban, hozzávetőleg 3700-3800-ra emelkedett meg. A korábbi évek tapasztalatai szerint az esetszám még tovább is nőhet, amennyiben a kánikula tartósabban jelentkezik. Mindazonáltal az Országos Mentőszolgálat meglévő kapacitásai akár 30 százalékos esetszám-növekedés kezelését is lehetővé teszik.
A szóvivő az interjúban a kellő folyadékpótlás fontosságát hangsúlyozta. Felhívta továbbá a figyelmet, hogy lehetőség szerint igyekezzünk mérsékelni a fizikai terhelést, védjük fejünket a közvetlen napsütéstől, vonuljunk árnyékos, hűvös helyre, illetve viseljünk természetes anyagból készült, jól szellőző ruházatot. A fürdőzés kapcsán különösen vigyázzunk a gyerekekre, akik akár egy kerti pancsolóban is nagy balesetet szenvedhetnek, ahogy erre a mentősök nem egyszer láttak már példát a közelmúltban is.