A Richmondban élő Donna Rhorer maga mesélte el az NPR közszolgálati rádiónak nyilatkozva, hogy a szóban forgó beteg a testvére, a 36 éves Anthony Thomas “TJ” Hoover II. A férfi kábítószer-túladagolás miatt került kórházba, ahol később az orvosok megállapították nála az agyhalál beálltát. Ez azt jelenti, hogy az agy valamennyi funkciója végérvényesen és visszafordíthatatlanul megszűnik. Magyarán az agyhalál lényegében egyenlő az érintett személy halálával, még ha légzését és keringését mesterségesen fenn is lehet tartani egy darabig.
Amikor az intenzív osztályról áttolták a műtőbe, Rhorer elmondása szerint fivére szemei nyitva voltak, sőt, körbe is nézett maga körül. Az orvosok azonban azzal nyugtatták az asszonyt és a többi családtagot, hogy ez csupán egy természetes és gyakori reflex. TJ ugyanakkor később is mutatott életjeleket. „Körbe-körbe mozgott az ágyon, mintha vergődne. Amikor aztán odamentünk, azt láttuk, hogy könnyezik. Jól láthatóan sírt” – mondta el az NPR-nak Natasha Miller, aki a donorszervek prezerválásáért felel a kentuckyi szervtranszplantációs hálózatnál (Kentucky Organ Donor Affiliates, KODA). Hozzátette, a donor állapota nagy riadalmat keltett a helyiségben. A sebész azonnal közölte, hogy nem hajtja végre a szerveltávolítást. „Nagyon kaotikus volt a helyzet, mindenkit felzaklatott” – árulta el Miller.
Donna Rhorer és testvére, a tévesen halottnak nyilvánított Anthony Thomas "TJ" Hoover II:
Arról is beszélt az interjúban, hogy a történtek után a szervadományozás koordinátora felhívta a felettesét tanácsért a KODA-nál, ahonnan azt a választ kapta, hogy keressen másik orvost, aki elvégzi a műtétet. Ezt a KODA később hivatalos közleményben cáfolta, arra hivatkozva, hogy a sajtóban pontatlan információk keringenek a történtek kapcsán. „A KODA-nál soha senkit nem kényszerítettek arra, hogy egy élő pácienstől gyűjtsön be szerveket” – hangsúlyozta a közleményben Julie Bergin, a szervezet elnöke.
Miller egyik munkatársa, Nyckoletta Martin ugyan nem volt jelen aznap a műtőben, de számított rá, hogy esetleg behívhatják, ezért átnézte a férfiről készült orvosi jegyzeteket és leleteket. Ezekből derült fény arra, hogy TJ már korábban, a szíve állapota felmérése céljából végzett szívkatetéterezés során is mutatott életjeleket, egészen pontosan mozogni kezdett az ágyon. Az orvosok ekkor leszedálták, és folytatódott a szervdonációs eljárás.
Noha az eset 2021-ben történt, csupán az elmúlt hetekben került nyilvánosságra a hatósági vizsgálatok és meghallgatások nyomán. TJ ma nővére gyámsága alatt él, miután a túladagolás következtében maradandó károsodás lépett fel a beszédében, memóriájában és mozgásában. Mint azt a ScienceAlert írja, a történtek rámutatnak, milyen érzékeny kritériumok mentén állítják fel az orvosok az agyhalál diagnózisát. Itt ugyanis két véglet között kell óvatosan egyensúlyozni. Ha ugyanis az említett kritériumok túl szigorúak, akkor fennáll a veszélye, hogy az elhunyt beteg hiábavalóan vesz el erőforrásokat – kórházi ágyat, létfenntartó eszközöket, illetve potenciális donorszerveket – más betegek elől, akiket meg lehetne menteni. Ha viszont túl lazák az előírások, az a richmondihoz hasonló esetekhez vezethet, megingatva a társadalom bizalmát az egészségügyi ellátórendszerben.
Borítókép: LaDonna Rhorer/Facebook