Magyarország az élmezőnyhöz tartozik, legalábbis, ami az elhízást illeti. Zacher Gábor toxikológus az RTL Klub Híradójának nyilatkozva elmondta, a negyedik legelhízottabb nemzet vagyunk a világon, a pandémia pedig különösen rámutatott ennek a problémának veszélyeire.
„Azok a betegek, akik elhízottak, biztos, hogy rendelkeznek más egyéb betegségekkel is, cukorbetegség, magas vérnyomás, szívbetegség – ami nagyjából annyit jelentett, hogy ha egy 60 év fölötti elhízott, akinek ezek a betegségei jelen voltak az életében, bekerült koronavírus-fertőzéssel a kórházba, rossz állapotban, és lélegeztetőgépre került, gyakorlatilag szinte 100 százalékos valószínűséggel meghalt” – így a szakember.
A Magyar Elhízástudományi Társaság szerint a pandémia csak rontott a helyzeten. Nemzetközi kutatásokból kiderült, hogy az emberek 35 százaléka hízott a járvány alatt, és Magyarországon is hasonló vagy nagyobb mértékben romlott az egészségtudatos magatartás – ami már eleve sem volt megfelelő. Mint azt Halmy Eszter, a társaság elnöke kiemelte: itthon minden harmadik felnőtt elhízott , és minden második túlsúlyos. Ez egyébként világjelenség, tette hozzá, ma már globálisan mintegy 800 millió elhízott van, és a túlsúlyosakkal együtt a számuk mintegy hárommilliárdra tehető.
Egy kis odafigyelés is sokat jelenthet
Kónya Rebeka dietetikus azonban felhívta a figyelmet, hogy akár már egy kis odafigyeléssel is meg lehet fordítani a folyamatot. Érdemes például mindig előre megtervezni és elkészíteni a másnapi menüt, így kisebb az esélye, hogy az éhségünket a pékségben vagy a boltban vett készárukkal csillapítjuk. A dietetikus ugyanakkor hozzátette: mivel az elhízás hátterében betegség is állhat, célszerű egy alapos kivizsgáláson részt venni az életmódváltás előtt.