A koronavírus-fertőzést túlélő, súlyos lefolyású megbetegedésen átesettek egy része maradandó kognitív károsodással szembesülhet. Ennek mértékét szakemberek szerint ahhoz lehet hasonlítani, mint amekkora csökkenés jellemzően tapasztalható egy hetvenéves embernél az ötvenéves korában fennálló kognitív működéshez képest - számol be az eClinicalMedicine című folyóiratban megjelent tanulmány eredményéről a Bloomberg.
Mi derült ki a tanulmányból?
A tanulmány alapját képező kutatásba 46 beteget vontak be, akiket hat-tíz hónappal a kórházba kerülésük után vizsgáltak. A kognitív funkciók romlása mindegyiküknél hirtelen következett be: néhány hónap alatt húszévnyi szellemi öregedéssel - és körülbelül tíz IQ-pontos csökkenéssel - volt egyenértékű - idézte a Bloomberg Adam Hampshire-t, az Imperial College London professzorát, a tanulmány társszerzőjét. Hampsire hozzátette: mindez komoly hatással van az érintettek munkaképességére és mindennapi életére.
A kutatócsoport becslései szerint csak Angliában több mint 40 ezer Covid-19 túlélő szembesülhet gyógyulása után a kognitív funkciók romlásából adódó nehézségekkel.