A beteg épület-szindróma olyan betegség, amit a környezetünkben, elsősorban az épületekben lévő kemikáliák okoznak. A betegség súlyossága, illetve a tünetek nagymértékben függnek a már meglévő betegségektől: az asztmásokra, COPD-ben szenvedőkre például sokkal jobban hatnak ezek a gyakran nem beazonosítható anyagok. Szintén fokozottan jellemző lehet a betegség azokra, akik depressziósak vagy szorongásos zavaraik vannak. A vegyi anyagok mellett különböző gombák és baktériumok is szerepet játszhatnak a kellemetlen tünetek megjelenésében. A nőknél gyakoribb a tünetegyüttes.
Az épületekhez számos vegyi anyagot használnak, festékeket és oldószereket, lakkokat, felületkezelő szereket. Emellett a nem megfelelő szellőzés, akár a légkondicionálók miatt az épületek levegőjében olyan koncentrációban lehetnek jelen gombák, baktériumok és penész, amelyek könnyen kellemetlen tüneteket okozhatnak.
Mivel nagyon összetett betegségről van szó, és a tünetek is egyénenként különböző formában jelentkezhetnek, ezért nincs jól meghatározható kezelés, ami mindenkinél hatásos lenne. A lelki tényezőknek nagy szerepe van abban, hogy jelentkeznek-e a tünetek, ezért antidepresszánsokkal, szorongáscsökkentőkkel jó eredményeket lehet elérni. A tüneteket (például a fejfájást vagy a hasi görcsöket) a megfelelő gyógyszerekkel jól lehet kezelni.
A beteg épület szindrómának több kellemetlen tünete is lehet a fejfájástól a légzési nehézségekig A beteg épület-szindróma kezelésénél, illetve megelőzésénél azonban hatalmas szerepe van annak, hogy milyen környezetben élünk. Vagyis ha változnak az épületeinkhez használt alapanyagok, és az azokat szabályozó előírások, akkor a betegek száma is csökkenni fog. Szintén jó hatással lehet a betegekre a különböző levegőszűrők használata, illetve a már meglevő rendszerek tisztítása, de a levegőt tisztíthatjuk bizonyos növényekkel is.
A beteg épület-szindrómát sok szakember ellentmondásosnak tartja, mert valójában nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy az igen kellemetlen tüneteket a környezetünkben található vegyi anyagok okozzák. Sajnos, a betegségeknek nincsenek egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható tünetei, és olyan diagnosztikai eljárás sem létezik, amely segítene meghatározni, hogy valóban ezen anyagokra való allergiáról van szó. Emellett pedig jól meghatározható terápia sincs, amely minden esetben gyógyítaná a betegséget.
A beteg épület-szindróma nem összekeverhető azokkal a betegségekkel, melyeknél az épület "vektorként", vagyis közvetítőként szerepel (ezek közé tartozik például a légiós betegség ). Ezeknél jól meghatározható a betegségért felelős kórokozó, míg a beteg épület szindrómánál nincs ilyen.