A jelentés szerint a 2017-ben meggyilkoltak tizenkilenc százalékának a haláláért a szervezett bűnözés a felelős, és a kétezres évek eleje óta a szervezett bűnözés legalább annyi áldozatot szed, mint a világ összes fegyveres konfliktusa együttvéve. A szervezett bűnözés éppen úgy destabilizálja az országokat, hátráltatja a társadalmi és gazdasági fejlődési folyamatokat, mint a harci cselekmények.
Az áldozatok többsége férfi
Tavalyelőtt a halálos áldozatok nagy része - csaknem 80 százaléka - férfi volt. A női áldozatok - mintegy 87 ezer nő - körülbelül hatvan százalékával pedig a családtagjuk vagy partnerük végzett. A vizsgált időszakban az amerikai kontinensen volt a legmagasabb az emberölések aránya, elsősorban Közép- és Dél-Amerikában (itt követték el a gyilkosságok 37 százalékát). A lista második helyén Afrika áll 35 százalékkal. A legkevesebb ilyen eset pedig Európában (4,7 százalék), illetve Óceániában (0,2) volt.
A családtagok által elkövetett gyilkosságok száma Európában, Óceániában és Ázsiában magasabb volt, mint Amerikában és Afrikában, ahol inkább a szervezett bűnözés, bandaháborúk és rablógyilkosságok szedtek áldozatokat.
"Ahhoz, hogy hatékonyan vegyük fel a küzdelmet az emberölések ellen, meg kell vizsgálni a mozgatórugóikat - emelte ki Jurij Fedotov, az UNODC vezetője. A tanulmányban felsorolt motivációk között szerepel az egyenlőtlenség, a munkanélküliség, a politikai instabilitás, illetve a társadalmakban tapasztalható nemi sztereotípiák és a szervezett bűnözés is.