Bár itthon május elejével az egészségügyi ellátás apránként újraindul , március közepe óta Magyarországon is számos olyan operációt, vizsgálatot halasztottak el, illetve mondtak le, amelyet nem ítéltek sürgősnek. És ugyan Müller Cecília országos tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy a daganatos betegek ellátását nem lehet a koronavírus-járványra hivatkozva megtagadni, több érintett ennek ellenkezőjéről számolt be.
Egy, a héten megjelent tanulmányból, amelyet orvosok, akadémikusok írtak, az derült ki, hogy más országban sem jobb a helyzet ebből a szempontból. "A betegek állapota súlyosan leromolhat, amíg várniuk kell elhalasztott műtétjükre" - figyelmeztetett Aneel Bhangu, a Birminghami Egyetem sebészeti klinikájának egyik orvosa, aki oktató is egyúttal. Kiemelte, hogy rák esetében ez a páciens elhalálozáshoz is vezethet.
A tanulmányt 71 ország 359 kórházának tapasztalatai alapján állították össze annak apropóján, hogy Nagy-Britanniában márciustól 12 hétre felfüggesztették majdnem az összes műtétet. Az orvosok szerint az operációknak valószínűleg a háromnegyedét elhalasztják a világban. Noha a rosszindulatú daganattal küzdő betegek műtétjeit kisebb valószínűséggel halasztják el, ilyenből is lehet 3 millió, mert az anyagi forrásokat át kell irányítani a koronavírus ellen védekezésre - olvasható a tanulmányban.
67 év után a koronavírus választotta el az idős házaspárt. Izgalmas heteket kellett túlélniük, de koronavírus ide vagy oda, happy and lett a történet vége, amelyet az nlc.hu cikkében olvashat el.