A koronavírus-járványnak egyre súlyosabb következményei vannak. Például az, hogy az egészségügy túlterheltsége miatt lényegesen kevesebb alkalom marad a megfelelő orvos-beteg kapcsolatra, és a megfelelő diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére sincs már annyi lehetőség, mint korábban. Ennek következménye, hogy a betegek zöme már csak akkor keresi fel orvosát, amikor a panaszaik már súlyosabbá vagy akuttá válnak, így sok betegséget csak későn ismernek fel - hívta fel a figyelmet dr. Vértes András főorvos, a RadiVert MR Diagnosztikai Központ szakmai vezetője. A szakember egy nemrégiben publikált kutatásról is beszélt, amely szerint bizonyos daganatok esetében már a 4 hetes késéssel felállított diagnózis is jelentősen rontja a betegek túlélési lehetőségét.
Most is nagyon fontos a kivizsgálás
Az új típusú koronavírus okozta nehéz helyzetben is rendkívül nagy szükség van a diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére. Normál helyzetben, "békeidőben", a daganatos betegségek diagnosztikájában a vizsgálatok sorrendje egy kialakult protokoll és rutin alapján követik egymást, de a jelenlegi helyzetben ez a kivizsgálási idő jelentősen kitolódik - magyarázta a szakember. Elmondása szerint egyébként a nemzetközi szakmai ajánlások alapján a daganatos betegségek diagnosztikájában az MR vizsgálatokra helyeznek egyre nagyobb hangsúlyt.
Az MR előnyei
Számos betegség, és elsősorban a hasi-kismedencei panaszok esetén az MR vizsgálattal kaphatunk a leghamarabb pontos diagnózist, amely segítségével a betegség kezelése még időben elkezdhető. Másik nagy előnye, hogy nem jár sugárterheléssel, ezért bármikor ismételhető a betegség gyógyulási folyamatának ellenőrzése céljából" - ismertette Vértes András. Nem szabad megvárnunk a panaszok súlyosbodását, mert a gyógyuláshoz gyors és pontos diagnózis szükséges - hangsúlyozta.
Az objektivitás oldja a szorongást: COVID-os gyógyulástörténeteket gyűjt az újságíró - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!