A Magyar Közlöny legújabb kiadványa szerint a kormány 825 millió forintot csoportosított át katasztrófavédelem számára, hogy kezelni tudják az egyre nagyobb problémát jelentő szúnyoginváziót - figyelt fel rá a hvg.hu . A dokumentum azonnali intézkedést javasol, illetve kiemelt figyelmet fordítana a turisták által nagy számban látogatott területekre és a nagy érdeklődésre számot tartó turisztikai rendezvényekre is.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt csütörtöki kormányinfón országos irtást ígért. Ő is kiemelte azonban, hogy bizonyos turisztikailag kiemelt helyek elsőbbséget élveznek, illetve ott irtanak, ahol a legrosszabb a helyzet. Ehhez a forrásokat felső korlát nélkül, akár milliárdos tételben biztosítja a kormány.
A kémiai irtás ezért nem hatásos
Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának szúnyogokra szakosodott munkatársa a 24.hu kérdésére úgy nyilatkozott: jelenleg valóban szúnyoginvázióról beszélhetünk abban az értelemben, hogy sokkal több a csípőszúnyog, mint az előző évek hasonló időszakában volt.
A szakember hozzátette, hogy ártéri és oldalfoltos szúnyogokról van szó, az invázió oka pedig az elmúlt időszak időjárásában, illetve a klímaváltozás évek óta érzékelhető hatásában keresendő. A rendkívül csapadékos május, a Dunán levonuló ritka, kétcsúcsú árhullám most mindent elöntött, ami miatt évek óta halmozódó tojások milliói indultak fejlődésnek, folyamatosan ontják a vérszívókat. A kémiai gyérítés azonban csak néhány napig hozhat eredményt, a tojásokra, lárvákra ugyanis hatástalan, így csupán "tüneti kezelésnek" tekinthető. Ráadásul a szúnyogokkal együtt megöli a repülő rovarok nagyjából 90 százalékát is - magyarázta a szakember.