A klímaváltozás első hivatalos áldozata

Hivatalosan is kihaltnak nyilvánították a korallszirti mozaikfarkú patkányt: ez az első emlős, amely az ember okozta klímaváltozás áldozata lett. A fajt 1845-ben fedezték fel.

Világszerte egyre kékebbek a vizek, ami hatalmas bajt jelez. Részletek itt.

Az ausztrál környezetvédelmi minisztérium kedden jelentette be, hogy a korábban a Nagy-korallzátony egy távoli szigetén élő korallszirti mozaikfarkú patkányt (Melomys rubicola) hivatalosan is kihaltnak tekintik. A rágcsálót egy évtizede nem látták már egyetlen élőhelyén, az Észak-Ausztrália külső területein lévő Bramble Cay szigeten.

Hivatalosan is kihalt a korallszirti mozaikfarkú patkány
Hivatalosan is kihalt a korallszirti mozaikfarkú patkány (Fotó: Ian Bell/EHP/State of Queensland)

Átfogó kutatások az elmúlt években kizárták, hogy a rágcsáló ismét felbukkanhat. A kutatók 2009 óta többször jártak a szigeten és kamerákat állítottak fel, de az állatokat nem látták, sem nyomaikat, sem ürüléküket nem találták, holott az IUCN természetvédelmi szervezet adatai szerint 2008-ban még ötven példány élt a szigeten. 2016-ban a Queenslandi Egyetem munkatársai készítettek tanulmányt a korallszirti mozaikfarkú patkányról: ekkor állapították meg, hogy az állat nagy valószínűséggel kihalt.

Tudósok nemzetközi csoportja szerint továbbra is fennáll a veszély, hogy az emberiség egy atomháború vagy a klímaváltozás révén kiirtja önmagát. A témáról bővebben ide kattintva olvashat.

A kutatók abból indultak ki, hogy a korallszirti mozaikfarkú patkány a klímaváltozás miatt megemelkedett tengerszintnek esett áldozatául. A korallzátonyon elhelyezkedő szigetet ugyanis az elmúlt évtizedben többször is elárasztotta a víz. "Kihalásuk okai elsősorban a partokon jelentkező óriási hullámok és a vihardagály, amely rendszeresen elönti a szigetet. Beigazolódott, hogy a tengervíz tönkretette a vegetációt, amelyet a patkányok táplálékként és menedékként használtak" - fejtette ki Luke Leung kutató.

Sem állatkertekben, sem tenyészállomásokon nem él már korallszirti mozaikfarkú patkány. A hatóságok egyszer megkíséreltek elhozni néhány példányt a szigetről és tenyészteni, a kísérlet azonban kudarcba fulladt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Meghalt a tudós, aki először figyelmeztetett a klímaváltozásra Meghalt Wallace Smith Broecker amerikai geofizikus, aki először figyelmeztetett a globális felmelegedés lehetőségére, és akit tudományos körökben a klímatudomány nagyapjának is nevezték. A New York-i Columbia Egyetem közlése szerint munkatársuk hétfőn hunyt el a város egy kórházában, 87 évesen. A tudós 1975-ös tanulmánya írta le először a globális felmelegedés kifejezést. Kutatása előre jelezte, hogy a szén-dioxid növekvő légköri koncentrációja jelentős melegedéshez fog vezetni. Elsőként ismerte fel a róla Broecker-szállítószalagnak is nevezett nagy óceáni szállítószalag jelenségét, a tengervíz hőmérséklete és sótartalma által mozgatott és szabályozott globális vízkörzési rendszert.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.