Adam Hampshire, a londoni Imperial College munkatársa, a kutatás vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a koronavíruson átesettek közül sokan számolnak be az agyukra telepedő ködfelhő érzéséről - írja a webmd.com . És ez nem csak ideiglenes: sokan még hónapokkal a gyógyulásuk után is képtelenek a munkájukra koncentrálni, vagy úgy összpontosítani bármire, mint korábban.
Rosszabbul teljesítettek az elvártnál
A Hampshire által vezetett tudóscsoport 84 ezer bizonyítottan vagy feltételezetten koronavírus-fertőzésen átesett alany kognitív tesztjeit elemezte. A feladatok közt volt olyan, amelyik a problémamegoldásra irányult, de olyanok is, amelyek a szelektív figyelmet vagy az érzelemfeldolgozást mérték. A kutatók arra jöttek rá, hogy az alanyok több területen is rosszabbul teljesítettek az életkoruk és más mutatók alapján elvárt szintnél.
A tudósok összefüggést találtak a koronavírus tüneteinek erőssége és a kognitív hanyatlás közt: minél inkább jelentkeztek valakinél a tünetek, annál erőteljesebben látszott a betegség hatása a kognitív funkciókra nézve. A legrosszabb azoknál volt a helyzet, akik kórházba kerültek, és lélegeztetőgépen voltak - nekik átlagosan annyit romlott az agyuk teljesítménye, mintha 10 évet öregedtek volna, írják a tanulmány szerzői, hozzátéve, hogy ez egy klasszikus IQ-teszten 8.5 pontos romlásnak felel meg. Bár a kutatók nem végeztek kognitív tesztet az alanyokon a vírusfertőzés előtt, eredményeikre így is szeretnék felhívni a figyelmet, ezen kívül további kutatásokat sürgetnek a témában.
Merkely: Hatalmas logisztikai kihívást jelent majd a tömeges oltás - hogy mit mondott még a vakcináról a Semmelweis Egyetem rektora friss interjújában, az az nlc.hu cikkéből kiderül.