Statisztikai adatok szerint a júniustól szeptemberig tartó időszakban történik a legtöbb baleset. A nyári hónapokban a gyerekek a sok szabadidő és a jó idő hatására felszabadultabbá, így óvatlanabbá is válnak. Az iskolaszünetben elkerülhetetlenek a sportbalesetek , de számtalan sérülés beszerezhető a parkokban, a játszótereken, a strandon és a háztartásban is.
A csonttörés, a zúzódás, a napégés , a száj- és bélfertőzés, valamint a rovarcsípés a leggyakoribb egészségügyi probléma a gyermekeknél nyáron - nyilatkozta Póta György háziorvos. A Házi Gyermekorvosok Országos Szövetségének elnöke hangsúlyozta, hogy törésgyanú esetén mindig fel kell keresni a baleseti sebészetet, miként a fejsérülések is kórházi kezelést igényelnek idegrendszeri zavar jelentkezése esetén.
Hogyan előzhetjük meg a baleseteket?
A száj- és bélfertőzés megelőzésére a gyakori kézmosást javasolta, felhívva a figyelmet arra, hogy fertőzésre utaló jel lehet, ha a gyermek nem akar enni, inni. Ugyancsak a megelőzés fontosságát emelte ki a napégéssel kapcsolatban, és a magas faktorú naptejek és a szellős fehér ruhák használatát javasolta. Ha a gyermek allergiás a darázscsípésre, akkor gégeödéma, fulladás léphet fel nála, amely azonnali, komolyabb orvosi beavatkozást igényel - hívta fel a figyelmet. Más rovarcsípések esetében elegendő a helyi kezelés - fűzte hozzá.
Nyári időszakban a megfelelő fényvédelem rendkívül fontos, az ilyen készítmények ugyanis megelőzik a bőr későbbi elszíneződését. A legjobbak, amelyek az UVA- és az UVB-sugarak ellen egyaránt védenek, illetve segítik a bőr regenerálódását a sebgyógyulás minden szakaszában, távol tartva a kórokozókat, és nyugtatva a sérülés helyét.