Számtalan tévhit él a Szupermenta cikke alapján mi is összegyűjtöttük a legismertebb kullancs-mítoszokat.
A kullancs a fák ágairól csap le áldozatára
Széles körben elterjedt tévhit, hogy a kullancsok a sűrű erdők fáinak ágain ücsörögve várják, hogy az áldozatuk nyakába vessék magukat. Ezzel szemben a kullancsok leginkább füves, bokros területeken vadásznak. Egy-két méternél nem is másznak feljebb. Sőt, vannak olyan kullancsok is, amik víz közelében, a tóparton élnek. Egyes kullancsoknak van szemük, ezek a hosszabb fűszálak hegyén várják az arra sétáló állatokat, embereket. Amelyiknek nincs, azok a Haller-szerv nevű tapogatóikkal, illetve hő- és mozgásérzékkelő receptoraikkal azonosítják az áldozatokat.
Napos helyeken a legnagyobb a kullancsveszély
Sokan úgy tudják, hogy a kullancsok imádnak a napon sütkérezni. Az igazság azonban az, hogy kifejezetten kerülik a napfényt, hisz a forróságtól kiszáradnak és elpusztulnak. Nem is csípnek a napfénynek kitett testrészeken, inkább a sötét, párás helyeket kedvelik. Régebben főleg tavasszal, nyár elején és ősszel támadtak, de az évek óta tartó enyhe telek miatt gyakorlatilag egész évben számítani lehet kullancscsípésre.
Menetes a feje, ezért ki kell csavarni
Nem igaz, hogy a kullancs feje bal vagy éppen ellenkezőleg, jobb menetes. Ezért nem az óra járásával megegyező vagy ellenkező irányba csavarva kell kiszedni, nehogy beszakadjon a feje. Ha csavargatjuk és összenyomjuk, azzal csak azt érjük el, hogy az állat visszafecskendezi a kórokozókat. A kullancsot a lehető leggyorsabban, kullancs csipesszel, vagy ha az nincs kéznél, akkor körömcsipesszel, kissé emelve és hátra húzva, folyamatos mozdulattal kell kihúzni.
Foszforral, ecettel, zsírral kell kicsalogatni
A néphagyomány számos módszert ismer a kullancs eltávolítására, ennek egyike, hogy a csípés területét olajjal, zsírral vagy ecettel kenik körbe, ami irritálja, ezért magától leválik. Valójában azonban csak fuldokolni kezd emiatt, és visszaöklendezheti a kórokozókat. Az sem baj, ha eltávolításkor beszakad a feje, nem ez okozza ugyanis az agyhártyagyulladást vagy a Lyme- kórt, hanem a váráramba jutott kórokozók.
A másik elmélet szerint benyálazott gyufafejjel is ki lehet csalni a kullancsot, mert nagyon szereti a foszfort. Ez már csak azért sem működhetne, mert a biztonsági gyufában már hosszú ideje nincs foszfor. De ha lenne is, a kullancsot az sem különösebben érdekelné, ha gyufával piszkáljuk, ugyanazt érjük el, mintha csavargatnánk, kórokozói ettől is nagyobb eséllyel kerülhetnek a véráramba.
Forrás: Szupermenta