Nem mossuk elég gyakran
A nap folyamán rengeteg olyan helyzetbe kerülhetünk, amikor kórokozók - például a koronavírus-fertőzést előidéző SARS-CoV-2 - tapadhatnak a kezünkre, ujjainkra. Innen észrevétlenül bekerülhetnek a szervezetünkbe, ha például megfogjuk az arcunkat, szánkat, szemünket, orrunkat. A kézmosás során viszont megszabadulhatunk a betolakodóktól, ehhez azonban az kell, hogy minél gyakrabban végezzük el a műveletet.
Kiemelten fontos a kézmosás:
- ha olyan helyen jártunk, és használtunk dolgokat, ahol sok ember megfordult, például bevásárlóközpontokban, tömegközlekedési eszközökön,
- köhögés, tüsszentés után,
- mielőtt arcunkhoz, szemünkhöz, szánkhoz nyúlnánk,
- ételkészítés előtt és után,
- és miután levittük a szemetet.
Túl kevés szappant használunk
Sok mindennel érdemes spórolni a koronavírus-járvány alatt, de a szappan nem tartozik ebbe a csoportba. Ha bőven használunk belőle, valószínűbb, hogy megszabadulunk a kórokozóktól, ráadásul tapasztalatok szerint nagyobb mennyiségű szappan esetén alaposabban is mosunk kezet. Nem szükséges egyébként antibakteriális terméket beszerezni, egyelőre nincs tudományos bizonyíték arra nézve, hogy hatékonyabb, mint egy hagyományos készítmény.
Nem dörzsöljük át alaposan a kezünket
Ha kézmosásról van szó, akkor a kulcsszó nemcsak a rendszeres, hanem az alapos is. Az emberek nagy része sajnos hajlamos arra, hogy csak felületesen mosson kezet, és kihagyja az ujjak közötti és a körmök alatti részeket, illetve a kézhátat is. A WebMD-n megjelent cikk szerzője, Arefa Cassoobhoy belgyógyász egyébként azt is tanácsolja, hogy vágjuk gyakrabban a körmeinket, mert minél rövidebbek, annál kisebb eséllyel telepszenek meg alattuk a kórokozók.
Nem mossuk elég hosszan
Figyelnünk kell arra is, mennyi ideig mossuk a kezünket. 20 másodperc a minimum, ennél semmiképpen se szánjunk rá kevesebbet! Segít, ha a művelet első pillanatában elkezdünk számolni, és egészen addig mossuk a kezünket, amíg el nem érünk a 20-ig - ilyenkor már hozzáfoghatunk az öblítéshez.
Nem öblítjük le elég alaposan
Kezünk megfelelően kivitelezett leöblítésére több okból is érdemes ügyelni. Az egyik, hogy csak így tudunk megszabadulni azoktól a kórokozóktól, amiket a szappanos dörzsöléssel fellazítottunk a bőrünkről, a másik pedig, hogy a szappanmaradékok körültekintő eltávolításával csökkentjük a zavaró bőrirritációt. Az öblítést egyébként langyos, tiszta folyóvíz alatt végezzük.
Nem szárítjuk meg a kezünket
A kórokozók sokkal könnyebben tapadnak meg a nedves kézen, és egyszerűbben terjednek is róla tovább, ezért ha tehetjük, mindig szárítsuk meg a kezünket, mielőtt kimennénk a mosdóból. Otthonunkban ne felejtkezzünk el a kéztörlők rendszeres cseréjéről, ha pedig olyan mellékhelyiségbe tértünk be, amelyet többen is használnak, használjuk inkább a papírtörlőt a kézszárító helyett.
Forrás: webmd.com