A vegytisztítószerek például tele vannak olyan anyagokkal, amelyek károsak az egészségre. A többfunkciós tisztítószerek irritálhatják a bőrt, a torkot, az orrot és a szemeket is, sőt némelyik bőrre fröccsenve komolyabb égési sérüléseket okozhat. A tűzhelytisztítók között vannak, amelyek lúgot tartalmaznak. Ezek megégethetik a szemet, a bőrt, akár még szövetkárosodást is okozhatnak. A kárpit-, illetve függönytisztítók párája pedig károsíthatja a májat és rákkeltő anyagokat tartalmaz. A Cleveland Clinic kutatása szerint a fehérítőt tartalmazó tisztítószerek használata közben mérgező gázok képződnek, amelyek belélegzése szintén komoly egészségügyi problémákat is okozhat.
A légfrissítők is veszélyesek lehetnek
A légfrissítőknél sem jobb a helyzet. Hiába ígérik, hogy mindenféle "természetesen" friss illattal árasztják el a házat - valóságban a bennük lévő anyagok nem is állhatnának messzebb a természetestől vagy éppen a friss levegőtől. A Poison Control tanulmánya szerint ezek az illatosítók növelhetik a beltéri levegő szennyezettségét és egészségügyi kockázatot jelentenek. Emellett a bennük lévő vegyszerek igen gyúlékonyak és a bőrrel érintkezve irritációt okozhatnak - ha pedig valahogyan egy kisgyerek vagy háziállat lenyeli a flakonjukban lévő folyadékot, akkor az életveszélyes is lehet.
A tapadásmentes bevonatú edények használata is inkább csak elsőre hangzik jól. 2013-ig PFOA-t (perfluor-oktán-szulfonátot) használtak a készítésükhöz. Ez a vegyi anyag számos betegség, például pajzsmirigybetegség, krónikus vesebaj, májbaj és hererák kialakulásával is kapcsolatba hozható, sőt terméketlenséget és alacsony születési súlyt is okozhat.
A molyirtók, molyirtó labdacsok használatával is érdemes óvatosnak lenni. Azok ugyanis, amelyek naftalint tartalmaznak, károsak az egészségre. Több kutatás is igazolja, hogy a naftalin károsíthatja a vörösvérsejteket és vesekárosodást is okozhat. Befolyásolhatja, hogy a vér hogyan, illetve mennyi oxigént szállít a szívbe, agyba és egyéb szervekbe. Annak is érdemes utánajárni, hogy fából készült bútoraink, padlólapunk kezeléséhez használtak-e a gyártás során formaldehidet, amely szintén káros lehet az egészségre. Jó hír, hogy a legtöbb faipari termékből körülbelül két év után elillan a formaldehid, de ha új padlónk, bútoraink vannak, szellőztessünk minél gyakrabban és alaposabban.
Forrás: care2.com