Két lengyelországi közvélemény-kutatás szerint a lakosság szűk többsége támogatná, ha a kormány további szankciókkal sújtaná az oltatlanokat a járvány megfékezése érdekében. A lengyel kormány azt kommunikálja, hogy nem terveznek újabb korlátozó intézkedéseket - olvasható a Notes from Poland cikkében .
Jelentős kisebbségnek nem tetszik
Az országban jelenleg a fertőzések rohamos növekedése tapasztalható, az egészségügyi miniszter arra figyelmeztetett, hogy a megbetegedések száma hamarosan elérheti a valaha volt legmagasabb szintet. Eközben a lengyel lakosság kevesebb mint 54 százaléka van teljesen beoltva, ez a szám nyár óta alig emelkedett. A kormány különféle ösztönzőket ajánlott fel - köztük egy lottójátékot a teljesen beoltott emberek számára egymillió zloty fődíjjal -, hogy az embereket az oltásokra ösztönözze, egyelőre kevés sikerrel. Ilyen körülmények között tette közzé a Gazeta Wyborcza hétvégén a Kantar közvélemény-kutató felmérését, amely szerint a válaszadók 55 százaléka azt mondta, hogy a kormánynak korlátozásokat kellene bevezetnie az oltatlan emberek számára. Ugyanakkor jelentős kisebbség, a válaszadók 40 százaléka ellenezte az ötletet.
A Kantar megállapításai egybecsengenek egy másik közvélemény-kutatással, melyet az IBRiS cég készített. E szerint a válaszadók csaknem 54 százaléka támogatta a beoltatlanok kitiltását a nyilvános helyekről, például éttermekből és mozikból. Illetve 56 százalék vélekedett úgy, hogy a munkáltatóknak jogot kell adni arra, hogy ellenőrizzék munkavállalóik beoltottsági állapotát, ahogyan azt a kormány javasolta. Ugyanakkor a válaszadók 52 százaléka elutasította azt az elképzelést, hogy a COVID-19 miatt kórházba került, be nem oltottaknak maguknak kellene fizetniük az orvosi kezelést, míg csak 35 százalékuk támogatná ezt a javaslatot.
Robert Flisiak, a fertőző betegségekkel foglalkozó professzor, a Miniszterelnöki Orvosi Tanács tagja a Gazeta Wyborczának azt mondta, hogy a közvélemény-kutatások eredményei cáfolják a kormány azon állításait, miszerint a közvélemény nem fogadja el az új korlátozásokat. Adam Niedzielski egészségügyi miniszter a múlt héten azt nyilatkozta, hogy "hazánkban bizonyos kényszerintézkedéseket nemcsak rosszul fogadnak, de ezek ellentétes hatást fejthetnek ki, és elriaszthatják az embereket". Egyik helyettese hozzátette, hogy a lengyeleknek a "génjében van az ellenállás". A kormány egyelőre azt kommunikálja, hogy nem terveznek újabb korlátozó intézkedéseket. Részben tartanak azok káros gazdasági hatásától, részben úgy látják, hogy a szigorítás a Hollandiában vagy Ausztriában kirobban heves tüntetésekhez vezetne Lengyelországban is.