A magzatokra is hat a légszennyezettség

Egészen a magzatot védő méhlepényig (placentáig) eljuthat a várandós nők által belélegzett szennyezett levegő - derült ki egy új tanulmányból.

Az autókból, gyárkéményekből és egyéb forrásokból származó, apró részecskékkel teli szennyezett levegő minden ember egészségére veszélyt jelen. A várandós nők esetében azonban a koraszülés és az alacsony születési súly esélyét is növeli. Ennek okát viszont egyelőre nem tudják biztosan a kutatók. Az egyik elmélet szerint a részecskék leülepednek a kismamák tüdejében , és potenciálisan ártalmas gyulladást eredményeznek. Belga szakemberek azonban most egy másik lehetséges magyarázatot ismertettek.

várandósság, méhlepény, terhesség, placenta, baba, magzat, légszennyezettség, rossz levegő,
A méh nem mindentől védi meg a babát. Fotó: iStock

Veszélyben a babák?

Állatokon végzett korábbi vizsgálatok során a kutatók már felismerték, hogy a részecskék képesek eljutni a placentához, ám a mostani tanulmány volt az első, amely emberi méhlepénynél is kimutatta a jelenséget.

A Hasselti Egyetem kutatói egy újfajta szkennelési technikát alkalmazva vizsgálták meg újdonsült édesanyák placentáját. A méhlepényeken részecskeszennyeződést, pontosabban koromszerű lerakódást figyeltek meg. A részecskék a méhlepény magzathoz legközelebbi részén halmozódtak fel, közel a köldökzsinórhoz. A minták 10 erősen szennyezett, illetve 10 kevésbé szennyezett területen élő édesanyától származtak. A szakemberek azt látták, hogy minél magasabb levegőszennyezettségnek volt kitéve az édesanya a terhesség ideje alatt, annál nagyobb mennyiségű részecske rakódott le a placentán.

Az, hogy a lerakódás jelen van a placentán, már önmagban egy fontos felfedezés. Az eredmények azonban nem bizonyítják, hogy a korom áthatolt a placentán és elérte a magzatot, illetve a lerakódásnak bármilyen negatív hatása lenne - jegyezte meg a Pittsburghi Egyetemen szakértője, Yoel Sadovsky, aki nem vett részt a vizsgálatban. "A következő kérdés az, hogy mekkora mennyiség kell ezekből a szénrészecskékből ahhoz, hogy kárt okozzanak" - tette hozzá.

A termékenységre is kihat a rossz levegő

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ahogy korábban már megírtuk , a terméketlenségi arány világszerte egyre nő, és ennek egyik fő oka a légszennyezettség lehet. Egy májusban publikált tanulmány szerint ugyanis a szennyezett levegő károsíthatja a hímivarsejteket. A kutatók úgy vélik, a levegőben szálló 2,5 mikron részecskeátmérőjű (2,5 PM) vagy annál kisebb mikroszkopikus por- és koromszemcsék a herék sejtjeinek működéséhez kapcsolódó gének változását idézhették elő.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.