Világszerte egyre nagyobb problémát okoz a műanyagszemét növekvő mennyisége. Most például arról érkezett hír, hogy az UNESCO világörökség részét képező dél-csendes-óceáni Henderson-sziget fuldoklik a szemétben. A földnyelven hat tonna műanyaghulladékot gyűjtöttek össze tudományos szakemberek két hét alatt.
"Mindenhol szemetet találtunk. Palackokat, tartályokat, mindenféle halászati eszközt, amelyek számos országból - Németországból, Kanadából, az Egyesült Államokból, Chiléből, Argentínából vagy Ecuadorból származnak" - mondta Jennifer Lavers ausztráliai tengerbiológus, aki az elmúlt hónapban expedíciót vezetett az Új-Zélandhoz tartozó lakatlan szigetre, amit régebben "környezeti koronaékszernek" tartottak érintetlensége, páratlan tisztasága miatt.
Nem hosszú távú megoldás
Lavers, aki először 2015-ben vezetett expedíciót a szigetre, és jövőre, illetve 2012-ben is meg akarja ismételni az akciót, leszögezte: az általa tapasztaltak alapján a szemétgyűjtés nem jelent hosszú távú megoldást az óceánok hulladékszennyezésére. "Olyan sok szemét van már óceánjainkban, hogy valóban mindent meg kell tennünk azért, hogy megakadályozzuk, hogy még több kerüljön oda" - mondta.
Mérgezi a madarakat a műanyag
Szintén riasztóak azok a műanyagszemét negatív hatásával kapcsolatos eredmények, amelyeket ausztrál kutatók tártak a nyilvánosság elé. A Tasmaniai Egyetem Tengeri és Antarktiszi Tanulmányok Intézetének (IMAS) szakemberei az Ausztráliától keletre fekvő Lord Howe-sziget barna vészmadaraitól (Ardenna carneipes) begyűjtött vérmintákat elemeztek, és megállapították, hogy a lenyelt műanyaghulladék változásokat idéz elő a szervezetükben.
"A műanyaghulladék lenyelése közrejátszik ebben a faj populációjának csökkenésében, de hogy milyen módon van hatással a madarakra, arról eddig nem sokat tudtunk" - mondta a Henderson-szigetet megtisztító akció vezetője, a fentebb már említett Jennifer Lavers, aki az Environmental Science and Technology című folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője is.
A kutatók csökkent kalciumszintet mutattak ki azoknak a madarakban a vérében, amelyek műanyagot ettek. Ezeknek az állatoknak a testtömege is alacsonyabb volt, valamint a szárnyuk, a fejük és a csőrük hossza is eltért a többiekétől.
"A műanyag mérgező. Ha egyszer a szervezetbe kerül, a benne lévő méreganyagok beszivárognak az állat véráramába és neurológiai, viselkedési, valamint szaporodási problémákhoz vezetnek, illetve szélsőséges esetben az egyed halálát okozhatják" - írták a tanulmányban.