Kánikula idején a kémény belső hőmérséklete alacsonyabb a külső hőmérsékletnél, így a beszorult hűvösebb levegő nem engedi kiáramolni az égésterméket. Az így kialakuló, úgynevezett légdugó miatt az égéstermék visszaáramlik a vízmelegítőbe, és másodpercek alatt betöltheti a teret a mérgező szén-monoxid - hívta fel a figyelmet a komoly, de megelőzhető problémára a katasztrófavédelem.
Így kerüljük el a mérgezést
A szén-monoxid-mérgezés elkerülése érdekében gondoskodni kell a lakás rendszeres szellőzéséről. Egy köbméter földgáz elégetéséhez megközelítőleg tíz köbméter levegő szükséges. A mérgező gáz akkor keletkezik, ha a nyílt égésterű fűtőeszköz elhasználja a helyiség levegőjét az égéshez, és nincs oxigén-utánpótlás.
Szerezzünk be egy érzékelőt
A katasztrófavédelem szerint nagyon fontos továbbá, hogy még nyáron is működtessünk szén-monoxid-érzékelőt, ha nyílt égésterű vízmelegítőt használunk. Egyébként az egyéb épületgépészeti berendezéseket - páraelszívó, motoros szagelszívó ventilátor, szárítós mosógép - is figyelembe kell venni a kazán üzemeltetése során, mert azok szintén a lakás levegőjét használják.