A Stroke szaklapban publikált tanulmány szerint 39 százalékkal nagyobb esélyünk van az agyérgörcsre, ha diplomások vagyunk, mindez pedig azért történik, mert az agy kognitív hanyatlás elleni védelmei már nem működnek bennünk.
Arfan Ikram, az Erasmus University kutatásban résztvevő professzorhelyettese szerint az iskolázottság jó indikátora annak, hogy az agy mennyire képes felvenni a küzdelmet a kognitív sérülésekkel. A kognitív tartalékként is ismert képesség a gyermekkor és a kora felnőttkor során épül ki: ezen mechanizmus védi az agyat a sérülésektől. Ikram szerint minél iskolázottabb valaki, annál több időbe telik, hogy az agy károsodjon és a demencia bekövetkezzen. Ha észlelhetők a memóriaproblémák, akkor a mechanizmus már nem funkcionál, ez jelzi nekünk és környezetünknek, hogy agyunk eljutott arra a szintre, ahol a kognitív tartalék már nem kompenzál.
A stroke akkor következik be, amikor az agyba oxigént és tápanyagokat szállító véredény útjába akadály kerül - ilyenkor az agy érintett részei nem kapják meg a szükséges vért és oxigént, az agysejtek pedig elhalnak. A cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterin-szint pedig tovább emelhetik a stroke esélyét, így kifejezetten fontos az, hogy mind fizikailag, mind szellemileg a legjobb állapotban legyünk: így nem csak a szív- és érrendszeri problémákat tudjuk elkerülni, hanem szellemi képességeinket is a lehető legjobb formában tudjuk tartani.