Ez a betegség világszerte a tartós rokkantság vezető oka. Magyarországon minden 30. percben előfordul egy szélütés , évente 45-50 ezer új beteggel találkozunk - írja átfogó cikkében a Medicalonline .
A stroke-ellátásban az intavénás thrombolysis jelentette a terápiás áttörést. A NINDS (National Institute of Neurological Disorders and Stroke) vizsgálata szigorú időkritériumokat alkalmazott, a klinikai javulást három hónappal később heterogén populáción elemezte. A NINDS legfontosabb üzenete: minél hamarabb végezzük a lízist, annál jobb a kimenetel.
Az adatok 2004-es ellenőrzése, valamint egy 2014-es metaanalízis igazolta, hogy az r-tPA (rekombináns szöveti plazminogénaktivátor) valóban javítja a kimenetelt a beteg életkorától és a stroke súlyosságától függetlenül.
Az időablak fontosságát jelzi, hogy míg a 3 órán belüli thrombolysis hatására a betegek 32-35%-a javul jelentősen, a 3-4,5 óra közöttit követően már csupán a betegek 16-17%-a. A szigorú kritériumok miatt világszerte csak a betegek 5-10%-át kezelik: még az Egyesült Államok átlaga is 10% alatt van. Az idős kor nem kizáró tényező, de a magas vércukorszint , a kóros vesefunkció , a kezelést megelőző, illetve a kezelés alatti nagyon magas vérnyomás , a korábbi vérlemezkegátló vagy antikoaguláns kezelés rontja a klinikai kimenetelt - derül ki a cikkből, amely teljes terjedelmében itt érhető el .