"A telefontöltők működése adott mennyiségű elektromos áram zárt átvitelén alapszik. Ha viszont ez az átvitel mégsem kellően zárt, a gyanútlan telefonhasználókat áramütés érheti , megéghetnek, mi több, egyes esetekben akár kórházi ellátásra is szorulhatnak" - mutatott rá dr. Carissa Bunke, az Ann Arbor-i C.S. Mott gyermekkórház rezidense. A gyermekgyógyász két kollégájával közösen jelentetett meg a közelmúltban egy tanulmányt, amiben telefontöltők által okozott áramütéses baleseteket mutattak be.
Ráfeküdt a telefontöltő végére
Az egyik ilyen eset egy 19 éves lányé, aki lefekvés után arra kelt fel hirtelen éjszaka, hogy erős fájdalmat érez a nyaka körül, sőt, a bőre is megégett. Mint kiderült, véletlenül ráfeküdt az okostelefonja töltőzsinórjának szabad végére. A töltő ugyan be volt dugva a konnektorba, a töltés azonban nem volt aktív, mivel a telefon kapcsolódott hozzá. Amikor viszont a zsinórvég hozzáért a lány által viselt fém nyaklánchoz, a töltőből származó elektromos töltés azon keresztül szinte tökéletes kört égetett a nyaka köré.
"A hasonló balesetek többségében az áramütés és az égési sérülés csupán enyhe fokú, ezáltal otthon is gond nélkül kezelhető az állapot. Megeshet azonban, hogy akár másodfokú égési sérülés jön létre, aminek már súlyos, jól látható károsodás az eredménye, illetve komoly orvosi beavatkozást igényelhet az ellátása, így például bőrátültetést" - hangsúlyozta dr. Bunke. Az említett esetben a páciens szerencsésen megúszta a történteket: még aznap hazamehetett a kórházból, miután erős fájdalomcsillapítókat kapott, valamint antibiotikumot, hogy megelőzzék az égett bőrfelület elfertőződését.
Eredeti vagy utángyártott?
A szakember szerint az áramütés veszélyét nemcsak az határozza meg, hogy hova és hogyan tesszük a telefontöltőt a hálószobában, hanem a töltő típusa is. A 19 éves lány egy kevésbé drága, utángyártott eszközt használt iPhone-ja töltésére, márpedig ezek magasabb kockázatot hordozhatnak magukban, mint az eredeti, az adott márka által hivatalosan kiadott termékek. Mint azt a gyermekgyógyász elmondta, ennek egyszerűen az az oka, hogy az utángyártott töltők esetében közel sem garantált, hogy valóban átmentek azokon a szigorú biztonsági és minőségi ellenőrzéseken, amelyeken a gyári típusoknak át kellett esniük, mielőtt a boltok polcaira kerültek volna.
Mindazonáltal ez nem jelenti azt, hogy a márkás töltők ne okozhatnának bajt bizonyos helyzetekben. A riportban bemutatott másik esetben például egy fiatal férfi járt pórul azok után, hogy magával vitte a hálószobába az iPhone-ját annak teljes felszerelésével együtt. Dacára annak, hogy ezt a töltőt az Apple gyártotta, mégis megrázta, illetve szó szerint kidobta az ágyból a férfit, miután a zsinór vége kontaktusba került az áldozat nyakában lógó lánccal. Joggal merülhet fel persze a kérdés, hogy vajon egy átlagos telefontöltő valóban használ-e annyi elektromosságot, hogy ilyen komoly problémákat okozhasson. A kutatócsapat ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy valójában nem ez a mérvadó szempont, mivel "még alacsony feszültségű eszközök is okozhatnak súlyos áramütést, amennyiben a töltés elég magas ehhez".
A tanulság természetesen igen nyilvánvaló: ne aludjunk a mobiltelefonunkkal, illetve ne hagyjuk a konnektorba dugva a töltőt, amikor éppen nem használjuk!
A tanulmány az Annals of Emergency Medicine című folyóiratban jelent meg.
Forrás: webmd.com