A tartós hőség nemcsak a szív- és a keringési betegségben szenvedőket, hanem az egészséges szervezetet is megviseli, ilyenkor bárkinél előfordulhatnak egészségi panaszok. A nagy melegben kiemelten fontos a fokozott folyadékbevitel, de kerülni kell a magas koffein -, illetve cukortartalmú, valamint az alkoholos italok fogyasztását - írta közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).
Felhívták a figyelmet arra is, hogy akik a vízparton tartózkodnak, azok a déli órákban kerüljék a napozást, és ne ugorjanak a vízbe felhevült testtel. A bárki által igénybe vehető, légkondicionált helyek listája elérhető a katasztrófavédelem weboldalán .
A legmagasabb jelzés a hőségriadó
Az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzésében azt írta: a következő napokban fokozódik a hőség, a héten többfelé 40 fok körüli maximumok is lehetnek. A hőség miatti meteorológiai szolgálati, valamint tisztifőrvosi - az egykori Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) - figyelmeztetésnek különböző kritériumai vannak.
A tisztifőorvosi figyelmeztetésnek három fokozata van. A legmagasabb, harmadfokú jelzés a hőségriadó. Ennek feltétele, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon elérje a 27 fokot. Ez a kánikulahelyzet az erről szóló kormányrendelet szerint "rendkívüli időjárási helyzetnek" számít, amely rendkívüli intézkedések elrendelését is indokolja.
A meteorológiai szolgálat hőség miatt csak figyelmeztetést ad ki, riasztást nem. Előbbi az egész napra várható napi középhőmérsékleten alapul. Citromsárga, vagyis elsőfokú, ha egy megyében a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. Narancssárga, másodfokú, ha a napi középhőmérséklet tartósan 25 fok felett alakul, esetleg a 27 fokot is meghaladja. A piros, a harmadfokú figyelmeztetés kritériuma, hogy a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett legyen.
Hogyan vészeljük túl a kánikulát?
A kánikula napjai alatt elsősorban az idősekre, a csecsemőkre és kisgyermekekre, illetve a krónikus betegséggel küzdőkre figyeljünk oda jobban, őket érintheti ugyanis a leginkább a kiszáradás, illetve a túlhevülés . Ne feledkezzünk el az állatainkról sem: biztosítsunk nekik is árnyékot, ahova behúzódhatnak, legyen mindig friss vizük, és időnként vizezzük is be őket!
Lehetőség szerint maradjunk fedett, árnyékos, légkondicionált helyen, legalább a nap legmelegebb óráiban, 11 és 14 óra között (ez az időszak például nagyszerű lehetőséget teremt arra, hogy a környékünkön lévő múzeumokat felfedezzük, de általában a bevásárlóközpontok is légkondicionáltak). Igyunk gyakran, még akkor is, ha nem érezzük magunkat szomjasnak, a meleg hatására ugyanis sokkal többet izzadunk, hogy így is hűtsük magunkat. Sós ételeket jó ötlet lehet fogyasztani, ezek nemcsak fokozhatják a szomjúságot, melynek hatására többet iszunk, de az izzadás során elveszített ásványi anyagok pótlásában is nagy szerepük van!