Gyakran lehet hallani arról, hogy az elefántcsont és az orrszarvúak szarva iránti ázsiai kereslet milyen drámai mértékben tizedeli meg ezen állatok állományát, mennyire elterjedt az ezen árukkal zajló illegális kereskedelem Afrikából Ázsia irányába, hiszen a kínai népi gyógyászatban különösen értékes alapanyagként használják ezeket - írja hírlevelében a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület .
A halálos kereskedelem azonban nem csak Afrikából Ázsiába irányul, az ellenkező irányba egy még szörnyűbb kereskedelmi gyakorlat zajlik. Hamis gyógyszerek áramlanak az afrikai piacokra, ahol a betegek az életmentő gyógyszerek helyett sokszor hatástalan hamisítványt kapnak. A Care2 portál cikke szerint a hamisítás Afrikában legjellemzőbben a malária elleni gyógyszereket érinti.
A főleg Kínából, ritkábban Indiából származó hamis gyógyszerek egyes afrikai országokban, például Ugandában vagy Tanzániában a piaci gyógyszerkészlet harmadát is kiteszik. A Fogarty Institute kutatása szerint több mint 2600 csomag malária gyógyszerből vett mintát a Szahara alatti afrikai övezetben. Ezek harmada nem felelt meg a minőségi teszteken, és 20 százaléka bizonyult egyértelmű hamisítványnak.
A hatástalanság mellett egy másik komoly veszélye a hamisítványoknak, hogy hozzájárulnak a maláriát okozó paraziták ellenállóbbá válásához. Egyes hamis gyógyszerek ugyanis tartalmaznak aktív hatóanyagot, de az előírtnál kisebb mértékben, így alkalmazásuk gyógyszer-rezisztencia kialakulásához vezethet.