A fővárosi Veres Pálné Gimnázium tájékoztatása szerint a cseppfertőzéssel terjedő betegség csak azokat veszélyezteti, akik a fiúval közvetlenül érintkeztek. Őket a járványügyi szakemberek antibiotikumos kezelésben részesítik - értesült a Magyar Nemzet .
A lapnak nyilatkozva Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke elmondta, a fiú nappal még tünetmentes volt, estére viszont belázasodott, a következő reggelre pedig meghalt. Az ÁNTSZ az eset nyomán ingyen biztosítja a potenciálisan érintett diákoknak az oltóanyagot.
Egyre gyakoribb a tinédzserek között
Nehéz megbecsülni, hány megbetegedés lehet az országban. A fertőző agyhártyagyulladást előidéző kórokozót az immunrendszer többségében képes legyőzni, ezért csak kevesen betegszenek meg. Az elhunyt fiú barátnőjénél sem mutattak ki problémát a vizsgálatok. Póta György szerint nehéz megmondani az okot, hogy ki és miért betegszik meg.
Tavaly összesen 14 csecsemőnél és tíz, 1-5 közötti gyermeknél diagnosztizáltak gennyes agyhártyagyulladást, amely minden negyedik esetben a beteg halálához vezetett. Bár a betegség legfőképpen a kisgyermekeket érinti, az oltásoknak köszönhetően azonban az elmúlt 5-10 évben születettek megkapták a szükséges védelmet. A probléma ezért egyre inkább a 16-20 éves korosztályban jelentkezik.
Sokan a drága oltáson spórolnak
A Meningococcus B és C típusa ugyanazokkal a tünetekkel (magas láz, fejfájás, hányinger, fénykerülés, merev nyak, esetleg tudatzavar) és kórlefolyással bír. Az ezek ellen adható oltóanyag nem ingyenes. A Meningococcus C-védőoltás darabja 7000 forintba kerül, a B-vakcina pedig egyenként 27 ezer forintba. Egyéves kor alatt több alkalommal is be kell oltani ezekkel a kicsiket, azután viszont elég egyetlen egyszer. Sok szülő ezért kivár, ami azonban veszélyes, mert a statisztikai adatok szerint 4-12 hónapos kor között regisztrálják a megbetegedések felét.
Jövőre a két éven aluliak számára ingyen kérhető lesz a gennyes agyhártyagyulladás ellen ajánlott Meningococcus C-védőoltás.