Agyödémát okozhat a nagy forróság

A hirtelen jött meleg a krónikus és keringési betegségben szenvedők szervezetét jelentősen megterheli. Fontos, hogy megelőzzük a hőgutát és a napszúrást.

A napszúrás a sugárzás melege által okozott agyödéma, első tüneteinek megjelenésekor "már késő", a megelőzésre kell figyelni, miként a hőgutánál is.

Milyen tünetek utalhatnak a napszúrásra, és hogyan kezelhető? Az alábbi cikkünkben részletesebben is foglalkoztunk a témával!

Napszúrás akkor alakul ki, ha valaki fedetlen fővel hosszabb ideig napon tartózkodik: tipikus példa, amikor az érintettek napozás közben elalszanak a strandon, esetleg hosszabb ideig napon dolgoznak. Kialakulását befolyásolja az is, hogy valaki mennyi ideig van kitéve a hőhatásnak, mennyi folyadékot fogyaszt, mennyit tartózkodik árnyékos helyeken, illetve hogy maga a napsugárzás milyen erősségű. Az átlagosnál is erősebb sugárzás esetén - figyelmeztetett Szeles Géza háziorvos az M1 tévében - a vékonyabb kalap sem nyújthat védelmet a délelőtt 11 és délután 3 óra közötti időszakban, tanácsos ezért az iménti rizikófaktorokat is figyelembe venni. Tünetei főként a fejfájás, a hányinger, a hányás és a szédülés, a rossz közérzet. Súlyos esetben eszméletvesztés, ájulás is bekövetkezhet.

Erősebb sugárzás esetén a vékonyabb kalap sem nyújthat védelmet

Erősebb sugárzás esetén a vékonyabb kalap sem nyújthat védelmet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Szeles Géza arra is felhívta a figyelmet, hogy vízparton, ahol a víz visszaveri a napsugárzást, nagyobb faktorszámú védelmet kell biztosítani. A vörös és szőke, kék szemű emberek égnek le a legkönnyebben, így ők 50+ faktorszámú termékeket válasszanak. Fontos, hogy a bőrünknek megfelelő, magas faktorszámú krémmel 2-3 óránként újra bekenjük magunkat. A kellő fényvédelem eléréséhez 2 mg fényvédő felkenése szükséges a bőr minden négyzetcentiméterére, erről felhősebb időben sem szabad megfeledkeznünk, hiszen UV-sugárzás akkor is mérhető!

Persze ez nem jelenti azt, hogy bujkálnunk kell a napsugarak elől, sőt: a napozásnak számos bizonyítottan jó élettani hatása van a szervezetünkre, egyben a legfontosabb D-vitamin-forrásunkat is jelenti. Ugyan a D-vitamint mesterséges úton is pótolhatjuk, a napsugarakkal gerjesztett vitamin sokkal jobb az egészségünk szempontjából. A napozás emellett pihentető és hangulatjavító hatású is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra