„Az, hogy hány évesnek érzi magát az ember, számít. Korábbi kutatások kimutatták, hogy ez hatással lehet a jóllétre és más, egészséggel kapcsolatos tényezőkre, de most már annak a valószínűségét is meg tudjuk jósolni, hogy ki kerül kórházba” – mondta Yannick Stephan, a tanulmány szerzője, az Université de Montpellier kutatója.
A Health Psychology folyóiratban megjelent tanulmány ok-okozati összefüggéssel nem szolgált, mert csak arra tervezték, hogy kimutassa az összefüggést az egészségügyi kockázatok és a szubjektív kor között, azaz hogy milyen idősnek érzik magukat az emberek.
Ezen felül a résztvevők beszámoltak arról is, ha korábban diagnosztizáltak náluk bármilyen súlyos egészségügyi problémát, például stroke-ot , csontritkulást vagy ízületi gyulladást. A kutatók pedig számításba vettek minden tényezőt - nem, etnikum, iskolázottság -, amely a résztvevők relatív életkorára hathatott.
A vizsgálat során nyomon követték a résztvevőket, hogy megtudják, ha bármilyen okból kórházba kerültek. Azt találták, hogy azok az emberek, akik úgy érezték, idősebbek a valós koruknál, 10-25 százalékkal nagyobb valószínűséggel jutottak kórházba 2 és 10 év közötti időszakban a vizsgálatba való belépésük után.
A tanulmány társszerzője, Antonio Terracciano, a Florida State University kutatója kifejtette: „a magasabb szubjektív korú emberek nagyobb valószínűséggel lesznek mozgásszegények és tapasztalják meg a gyorsabb mentális hanyatlást , amelyek kiválthatják a kórházi tartózkodást.” A tanulmány szerzői szerint a depressziós tünetek és rosszabb egészségi állapot segítettek megmagyarázni a kapcsolatot az öregség érzése és a kórházi kezelés között.
Stephan szerint a szubjektív életkor segíthet előre jelezni, kinek az egészsége veszélyeztetett annyira, hogy kórházba kerülhet. „Azoknak az embereknek, akik öregebbnek érzik magukat, hasznosak lehetnek a fizikai aktivitásra és a testmozgásra fókuszáló terápiák, hogy csökkentsék a depresszió és a krónikus betegségek kialakulásának veszélyét, és végül a kórházi ápolás kockázatát” – tette hozzá.
Forrás: Drugs.com